Laf değil icraat lazım

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Medya İzleme Projesi’nin sonuçları dün açıklandı.
Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Medya İzleme Projesi’nin sonuçları dün açıklandı.
Buna göre ülkede kayıtlı bin 800’den fazla dernek olmasına rağmen, sadece 62 dernek ve sivil toplum örgütünün basında temsil edildiği belirlendi.
Araştırma kapsamında ortaya çıkan verilerde toplam 335 haberle seçilen temalar arasında en fazla çevre konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin yazılı basında yer bulduğu belirlendi.
Çevrenin peşinde toplam 145 haberle cinsiyet eşitliği ve 109 haberle insan hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin haberleri basında yer aldı.
Çevre konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin toplam 68 kez gazetelerin birinci sayfalarında kendilerine yer buldukları açıklanırken, insan hakları konusunda 44, cinsiyet eşitliği konusunda 29 kez sivil toplum örgütü haberleri gazetelerin ilk sayfalarında bulundu.
Neden bu araştırmaya yer verdiğimi mi merak ediyorsunuz?
Nedeni çok açık.
Demokrasinin olmazsa olmazı olan, sivil toplumu örgütleri bağlamında da ne kadar eksik olduğumuzu bize açıkça gösterdiği için bu araştırmayı çok önemsedim.
Bin 800’den fazla dernek olmasına rağmen sadece 62 dernek ve sivil toplum örgütünün basında yer bulması, diğerlerinin çalışmadığını bize gösteriyor.
Kısaca demokratik bir ülkenin en önemli sac ayağı konumunda olması gereken sivil toplum örgütleri de, ne yazık ki yeterince çalışmıyor.
Siz şimdi eminim hangi alanda “tamamız, olduk” diyoruz ki, sivil toplum örgütleri bağlamında da olmuş olalım diyorsunuz.
Bundan eminim. Haklı olabilirsiniz. Ama bizim demokrasimiz neden Batı standartlarında değil diye hayıflanmaya da hakkımız yok o zaman.
Bin 800 sivi l toplum örgütünden sadece 62’si çalışıyor, diğerleri derin bir sessizlik içinde uyuyorsa, demokrasinin en önemli kurumlarından sivil inisiyatif aksıyor demektir.
Sokakta, çarşıda, pazarda sözü eline alan, durmak bilmeden anlatıyor. Ama artık laf değil icraat zamanı.
Sivil toplum örgütlerinin sadece tabela olarak varlığını sürdürdüğü bir ülkenin siyasetinden de hayır gelmez. Bu böyle biline…
Bu haber 182 defa okunmuştur

:

:

:

: