Giderayak peşkeş mi çekiyorsunuz?

Girne’yi bitirdik. Sıra cennet belde İskele’ye mi geldi? Ciddi endişelerim var. Bu memlekette her gün öyle gelişmeler oluyor ki adalet duygum ciddi şekilde zedeleniyor.
Girne’yi bitirdik. Sıra cennet belde İskele’ye mi geldi? Ciddi endişelerim var. Bu memlekette her gün öyle gelişmeler oluyor ki adalet duygum ciddi şekilde zedeleniyor.
Pis kokuların geldiği son olay İskele’de yaşandı. Kalecik bölgesinde geçen hafta bir sondaj şirketi çalışma başlattı. Turistik tesislere ve YÖDAK’tan izin alan üniversite projesine çok yakın olan çalışmaların, 2011’de yapılmaya çalışılan taş ocağı sevdasının yeniden hortladığı şüphesi yaratıyor.
Bölge sakinleri ve çevrecilerin yoğun eylemleri ve Star Kıbrıs’ın ısrarlı takibiyle o gün hükümetin geri adım atmak zorunda kaldığı taş ocağının yeniden yapılması için, bugün yeniden birileri düğmeye bastı.
İşin garibi bu şirketin sondaj için kimden izin aldığının belli olmamasıydı.
Bölge sakinlerinin ihbarıyla olay yerine gelen polis ekiplerine hiçbir belge gösteremeyen çalışanlar, tası tarağı toplayarak şimdilik bölgeyi terk etti.
Star Kıbrıs’ın ulaştığı kaymakamlık da bölgede yapılan sondajdan habersiz olduğunu söylüyordu.
Olay o kadar gizemli bir hal almaya başladı ki, burada pis bir oyun oynandığını anlamak için kahin olmaya da gerek yoktu aslında.
Eğer devlet bu şirkete yetki verdiyse nasıl elinde belge olmazdı?
Yok eğer devletin bilgisinde bu sondaj yapılıyorsa, kaymakamlık ve polisin neden bilgisi yoktu?
Jeoloji Dairesi, “Araştırmayı biz istedik. Bölgemizde bulunan madenler hakkında rutin bir araştırmadır” diyor.
Bu sondajı devlet mi istedi, yoksa işin arkasında adı “L” ile başlayan bir inşaat şirketi mi var? Star Kıbrıs olarak bu haberin takipçisiyiz.
Ancak aynı bölgede 2011 yılında alçı taşı yataklarının işletilmesi için onay verilmesi, yine bu yönde iştahların kabardığına ilişkin ciddi kuşkular doğuruyor.
6 yıl önce 20 yılda gelecek 3-5 milyon dolarlık bir kazanç için alçı taşı ocağı açmaya çalışarak çevre felaketini göze alanlar, bugün yeniden aynı rüyaları görüyor. Bu çok açık.
Bölgede Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK’ın bilgisi dahilinde üniversite ve otel projesi var. 70 milyon dolarlık yatırımın dibinde taş ocağı açıp, her gün dinamit patlatmayı göze alanlar şunu bilmeli.
“Seçim geliyor. 7 Ocak öncesi giderayak bir yerleri peşkeş çekeriz” diye düşünüyorsanız, şimdiden vazgeçin. Yoksa medya olarak bizi de, bölge halkıyla birlikte karşınızda bulacaksınız. Bu böyle biline…
Bu haber 228 defa okunmuştur

:

:

:

: