Güney’de ne varsa burada da o olacak!

“Güney’de ne varsa, burada da o alacak. Güney’de ne yoksa, burada da o olmayacak…”
“Güney’de ne varsa, burada da o alacak. Güney’de ne yoksa, burada da o olmayacak…”

Bu sözler dün Adadan Dış Bakış programında konuk ettiğim Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı’ya ait.

Arıklı bu sözlerin altını şöyle dolduruyor:

“Yabancı bir yatırımcı bu ülkede yatırım yapmak için 38 imzaya ihtiyaç duyuyor. Üç aydan önce faaliyete başlayamıyor. Ben buna ‘bürokratik cumhuriyet’ diyorum. Bu bürokrasi sona erdirilmeli. Bırakın dünyayı, Güney’e bakın. Güney’de ne varsa burada da olmalı. Güney’de tüm kurallara uyan vatandaşlar, buraya geçince kural tanımıyor.

Avrupa Birliği normlarını uygulayan Güney’in kuralları, burada da geçerli olmalı. Örneğin sendikacılara Güney’deki kriterlerin aynısını uygulayacağız. Orada herhangi bir sendika canı istediğinde greve gidebiliyor mu, eğitimi aksatabiliyor mu. Hastanelerde günlerce grev yapılabiliyor mu? Kuralları neler? Bunlar bizde de geçerli olacak. Ölçümüz Güney Kıbrıs olacak .

Güney’de başkanlık sistemi var, burada da uygulansın…

Güney tam bir hukuk devleti. Orada yolsuzluk yapan bakan da olsa, milletvekili de olsa cezalandırılıyor. Burada da o hukuk devleti inşa edilecek…”

Arıklı, özetle Güney’de toplumsal hayatta uygulanan birçok kriterin burada da uygulanmasını istiyor. Birçok konuda reform yaparken Rumları örnek göstereceklerini ifade ediyor.

“Bizde şartlar farklı” diyerek buna karşı çıkanların olacağını söyleyen Arıklı, bunun doğru olmadığını söyledi.

Seçim bildirgesinin açıklanmasını müteakip bu vaatlerini 3 yıl içinde gerçekleştiremezlerse Yeniden Doğuş Partisi’nin seçilen tüm vekillerinin istifa edeceğini açıklayan Arıklı, bu taahhütlerini de noter kanalı ile belgeleyeceklerini  sözlerine ekledi.

Çok yakında açıklayacakları 15 maddelik taahhüt içinde “kamu reformu, şerefiye vergisi, seçim sistemi, Maraş’ın açılması” gibi birçok iddialı vaat bulunuyor.
Arıklı, seçim sonrasında kendisiyle koalisyon yapmak isteyen partilerin de kendilerinin halka verdiği bu sözleri kabul ederek masaya gelmeleri gerektiğini söylüyor.

Henüz tarihi kesinleşmeyen seçimde Yeniden Doğuş Partisi için önemli bir iddia ortaya koyan Arıklı, “Yüzde 10 oy alamazsam bırakırım” diyerek de bugüne kadar siyasi liderler de pek de alışık olmadığımız bir iddia ortaya koyuyor.

Ankara’nın her fırsatta dile getirdiği “Türkiye’de ne varsa, Kıbrıs’ta da o olacak” sözünden esinlenen, “Güney’de ne varsa burada da o olacak” söylemi çok iddialı bir bakış açısı.

Seçim sonrasında iktidar ortağı olması halinde Arıklı’nın birçok reformda işini kolaylaştırabilir. Fakat direnenler de olacaktır.

Bu reformların yapılma olasılığı ise şüphesiz hükümetin gücüne bağlıdır. O ‘güçlü hükümet’in nasıl kurulacağı ise seçim akşamı oluşacak denklemin çözülmesine bağlıdır. O denklemi de 7 Ocak’ta sandık başında halk çözecektir.
Bu haber 205 defa okunmuştur

:

:

:

: