Trafik eğitim işidir

Alınan tüm önlemlere, ağırlaştırılan hapis cezalarına rağmen trafikte hala kazaların ve hataların
Alınan tüm önlemlere, ağırlaştırılan hapis cezalarına rağmen trafikte hala kazaların ve hataların
önüne geçilemiyorsa burada bir yanlıştık var demektir.
Dikkat edin, trafiğe her yıl yüzlerce araç giriyor.
Buna bağlı olarak da ehliyet alan ve trafiğe çıkanların sayısı artıyor.
Tabi yolların alt yapı noksanlığı, dikkatsiz sürüş vs gibi nedenlerle de trafik kazalarında ciddi artışlar gözlemleniyor.
Alkollü araç kullanımı, hız, kural dinlememe gibi çeşitli nedenlerle meydana gelen kazaların çoğunun da ölümcül olması da ayrıca çok önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor.
Hiç kuşkusuz ağır para cezaları ve hapis gibi caydırıcılıklar da gereklidir.
Ancak, eğitimin olmadığı, görgü kurallarının altüst edildiği, saygısızlığın ve kural tanımazlığın kol gezdiği günümüzde trafikte de eğitimin ön planda olduğunu görmekteyiz.
Geçenlerde alkollü araç kullanan sürücülerle ilgili bir kontrol vardı. Trafik polisleri durdurdukları araç sürücülerine alkol promil derecesini kontrol eden üfleme cihazlarını üfletiyorlardı. Önümüzdeki sürücü ile tartışma yaşandı.
Sürücü, alkol muayenesi olmak istemiyor ve sürekli olarak itiraz ediyordu. “Kardeşim üflemeyeceğim, bana ne ceza verecekseniz yazın verin, fazla konuşmayın” diyor ve alkolün de tesiriyle efelenip duruyordu.
Belli ki alkollü ve parası var, ceza ödeyerek işin içinden çıkmaya çalışıyor. Böyle bir anlayış içinde caydırıcılık ve ağır da olsa para cezası ile kural hataları önlenebilir mi?
Bence hayır.
Dolayısıyla öncelikle bu anlayışı terk etmemiz lazım.
Sonuçta bu olayın akibeti ne oldu bilmiyorum.
Lakin anlatmak istediğim şu:
Eğer, olaydaki sürücü trafik değerlerini bilse, kültür ve eğitim yapısı sağlam olsa böyle bir hareketin içine girmezdi diye düşünüyorum
Alkol almış olsa bile, aracını kilitler, başka bir araçla gideceği noktaya gider.
Alkollü araç kullanma, sadece kendine zarar vermekle sonuçlanmıyor. Trafikteki diğer araçları, yayaları, diğer alanları da düşünmek gerekir.
Bütün bunlara paralel bir başka sıkıntı da ehliyet konusudur.
Ehliyet verme yönteminde ve/veyahut sisteminde büyük yanlışlar yapıldığı kanaati şu sıralar oldukça yaygın.Elbette bu çok önemli bir konu ve artık tartışılması elzem olan bir konudur.
Takdir edersiniz ki sadece aracı hareket ettirmek iyi bir sürücü olmak demek değildir. Trafik kurallarını da iyi bilmek, nerede nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğrenmek, eğitim ve kültür ile bu bilgileri yoğurmak da çok önemlidir.
Trafikte görüldüğü gibi sadece caydırıcılık ve cezalar yeterli olmuyor.
Biz, trafikte eğitimi ön plana almadığımız süre içerisinde kural hatalarını da kazaları da azaltamayız. Bunlar da ilköğretim ile birlikte ele alınmalıdır. Trafikte sürücüler kadar yayaların da nelere dikkat etmesi gerektiği, trafik kurallarına nasıl uyulması gerektiği de büyük öneme haizdir.

Bu haber 197 defa okunmuştur

:

:

:

: