SAĞLIKTA 2 MİLYARLIK YATIRIM

Sağlık Bakanı Sucuoğlu, 1.5 yıllık icraatlarını basın toplantısıyla değerlendirdi. Sucuoğlu, görevde bulundukları sürede hazırladıkları projelerin 2018’de hayat bulacağını kaydederek, “2018 sağlıkta reform yılı olacak” dedi
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında Sağlık Bakanlığı’nın icraatlarını kamuoyuyla paylaştı. Sağlık Bakanlığı’nda yer alan toplantıda bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

“İLK MÜDAHALE ETTİĞİMİZ KONU ALTYAPI”

Bakan Sucuoğlu, göreve geldiklerinde altyapı, doktorların özlük hakları, sağlıktaki yasalar konularında kendilerine büyük hedefler koyduklarını belirterek, göreve geldiklerinde ilk müdahale ettikleri konunun altyapı sorunları olduğunu dile getirdi.

İlk müdahale edilen altyapı eksikliğinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi su tesisatı olduğunu, sıcak-soğuk su tesisatlarının yenilenerek çalışır duruma getirildiğini vurgulayan Bakan Sucuoğlu, süreç içinde yapılan diğer altyapı çalışmalarına da değindi. Sucuoğlu, “Yapılan çalışmalar, yeterli mi veya tamamen bitirdik mi, hayır. Daha eksikler var, inşallah önümüzdeki süreçte de bunlar tamamlanacak” dedi.

DOKTORLARIN MAAŞ VE ÖZLÜK HAKLARI…

Doktorların özlük hakları konusunda da değinen Sağlık Bakanı Sucuoğlu, işe yeni başlayan doktorların 3 bin 800-4 bin TL maaş aldıklarını, dolayısıyla bu doktorları Kıbrıs’ta tutma sıkıntısı çektiklerini anımsattı. Maaş ve özlük hakları nedeniyle açılan münhallere başvuru yapılmadığını söyleyen Sucuoğlu, bu süreç içinde Maliye ile bir yılı aşkın bir süre görüşüp tartışarak, işe 2011 yılından sonra ve yeni başlayacak doktorlar için gerekli düzenlemelerin yapıldığını anlattı.

Hedefledikleri ortalama maaşlarının 6 bin 200 TL olması ve nöbetleriyle birlikte 10-11 bin TL arasına çıkması olduğunu ifade eden Bakan Sucuoğlu, Maliye’nin de verdiği katkı sonucunda bu hedefe ulaşıldığını ve Kıbrıs’ta çalışmak isteyen doktor sayısında ciddi bir artış gözlemlendiğini kaydetti.

YASA VE TÜZÜKLER KONUSU…”DÖNER SERMAYE YASASI CUMHURBAŞKANI’NDAN İMZA BEKLİYOR”

Yasa ve tüzükler konusundaki son durum hakkında da bilgiler veren Bakan Sucuoğlu, çok uzun yıllardır gündemde olan Döner Sermaye Yasası’nın Meclis’ten oy birliğiyle geçerek, Cumhurbaşkanına sunulduğunu, ancak Cumhurbaşkanı’nın yasanın 11. maddesinin 2. fıkrasının eşitliğe aykırı olup olmadığı sorusu nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nden karar beklendiğini söyledi.

“DÖNER SERMAYE YASASI SAĞLIKTAKİ REFORMUN OLMAZSA OLMAZI”

Anayasa Mahkemesi’nden karşı görüş gelmesi halinde, yasadaki ilgili maddenin tekrardan çalışılacağını belirten Bakan Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nın sağlıktaki reformun olmazsa olmazı, TC ve dünyada, tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan bir sistem olduğunu vurguladı.

Diğer yasalara da değinen Bakan Sucuoğlu, Hasta Hakları Yasası’nın hazır olduğunu, Meclis alt komitesinde beklediğini, Özel Hastaneler Yasası’nın da hazır olduğunu ve mecliste alt komitede beklediğini, Sağlık Çalışanları Değişiklik Yasa Tasarısı’nın bir kısmının ise Perşembe günü alt komitede görüşüleceğini, ardından ise Cuma günü Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmek suretiyle Meclis’e sunulacağını anlattı.

HASTANELERİN YAPIMINA 2018’DE BAŞLANACAK

Sucuoğlu, “Bu konularda Türkiye ile yapmış olduğum ziyaretler var. Türkiye’den geçen haftalarda gelen 7 kişilik teknik heyetler bu bölgeleri gezdi. Bize gelen bilgi 2018 yılında, Kıbrıs projeleri kapsamında 4 hastanenin mali portresinin TC-Kıbrıs projeleri bütçesine konacağı ve bu hastanelerin 2018’de yapımına başlanacağı yönünde” dedi.

BRTK’NIN ARKASINDA SAĞLIK KOMPLEKSİ…

Yanan Devlet Laboratuvarı’nın ise, hastanenin yapılacağı BRTK arkasındaki 270 dönümlük arazide karkas halinde bulunan binaya taşınacağını belirten Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu binanın süratli bir şekilde modifiye edileceğini ve önümüzdeki sene içinde Devlet Laboratuvarı’nın buraya taşınacağını kaydetti.

Lefkoşa Hastanesi’nin yapılacağı alan olan bölgeyi Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Recep Akdağ’ın yerinde gördüğünü ve bölgenin Sağlık Bakanlığı Binası da dahil, tüm sağlık birimlerinin olacağı bir kompleks olarak düşünüldüğünü ifade eden Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, “2018 hem inşaat, altyapı anlamında, hem de erken seçim nedeniyle komitede bekleyen yasaların yasallaşması adına gerçek bir reform yılı olacaktır” dedi.

Yeni Cengiz Topel, Karpaz, Güzelyurt Hastaneleri’nin projelerinin bitmiş durumda olduğunu ve gelen heyetlere verildiğini anlatan Bakan Faiz Sucuoğlu, “Büyük hastane de dahil sağlık konusunda yapılacak 3-4 kompleksin maliyeti 2 milyarın üzerine çıkacak. Bu büyük ve bütçemizi aşan bir rakam. Maddi sorunu Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte çözeceğiz. Kıbrıs işlerinden de sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ en az bizim kadar heyecanlı. Bu bize motivasyon ve iyimserlik katıyor” dedi.
Bu haber 395 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER