Bu kelebek Türkiye'de ilk kez görüldü

Türkiye’nin kelebek türlerini araştıran ve fotoğraflayan trakel.org Grubu üyeleri, dünyada bulunan ancak Türkiye'de hiç görülmeyen bir kelebek türünü Siirt'te fotoğrafladı. Ekibin 'Siirt Beneklimeleği' olarak adlandırdığı kelebek, Türkiye'de görülen 414’üncü kelebek türü olarak kayıtlara geçti
Son yıllarda özellikle terör olayları ile anılan Siirt kırsalından bu kez sevimli bir haber geldi. Türkiye’de ilk kez görülen Siirt Beneklimeleği Trakel.org üyeleri tarafından Siirt kırsalında fotoğraflandı.

Siirt’te taksi şoförlüğü yapan ve doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenen Nihat Kaymaz geçtiğimiz günlerde fotoğraf çekmek için çıktığı arazide daha önce hiç karşılaşmadığı bir kelebek türüne rastladı. Kelebeğin fotoğrafını çeken Kaymaz, ardından bu fotoğrafları trakel.org adlı kelebek sitesine yükledi.

Sitenin tanım heyeti, Kaymaz’ın yüklediği fotoğrafın Suriye ve Irak’tan kaydı bulunan ve daha önce Türkiye’de görülmemiş bir türe ait olduğu düşüncesine varınca yabancı uzmanlara da mail atılarak yardım istendi. Gelen maillerde türü doğrulayınca Türkiye’de kaydedilmiş kelebek türlerine bir yenisi daha eklendi.

Bu gelişmelerin ardından trakel.org Yöneticisi Hakan Yıldırım ile birlikte Siirt’e giden Onat Başbay ve Sedat Vardallı Siirt’te türü bulan Nihat Kaymaz ile birlikte kırsala çıkıp bir kez daha yeni kelebeği aradı.

'BİR KELEBEK İÇİN GELDİĞİMİZİ ANLATMAKTA ZORLANDIK'


Arazi araştırması sırasında güvenlik güçlerine durumu anlatmakta zorlandıklarını belirten Trakel Yöneticisi Hakan Yıldırım; ‘’Güvenlik güçlerimiz geliş amacımızı ve o bölgeye sadece bir kelebek için geldiğimizi anlatmakta zorlandık. Havanın 20 dereceye çıkmasını bekledik. Havanın ısınmasıyla kelebeğimiz görünmeye başladı. 2 saatlik zorlu bir arazinin ardından ülkemizin yeni türünü fotoğraflamanın heyecanı ile dönüşe geçtik. Türün şu anda bilinen tek alanı olan bu yerler, Ilısu Barajı’nın su tutmasıyla birkaç yıl içinde sular altında kalacak. Umarız bu tür kendine yeni ve güvenli bir bölge seçer ve Türkiye’deki varlığını sürdürmeye devam eder’’ dedi.

TERÖR GÖLGE DÜŞÜRÜYOR


Literatürdeki ismi Pontia Glauconome olarak geçen ancak Türkiye'de ilk kez görülen kelebek türünü ekip 'Siirt Beneklimeleği' olarak adlandırdıklarını duyururken; bölgenin daha pek çok yeni türlere ev sahipliği yapabileceğini ancak terörün bu duruma da gölge düşürdüğü belirtildi.

'NUSAYBİN GÜZELİ KELEBEĞİ'


Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de kayıtlara yeni geçen ve sadece Nusaybin’de görülen ‘Nusaybin Güzeli Kelebeği’ haberi kelebek fotoğrafçılarını oldukça heyecanlandırmıştı.
Bu haber 27 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER