CTP’nin dört başbakanı da 7 Ocak’ta aday olmayacak

Sistemi değiştirme sloganıyla 7 Ocak seçimlerine hazırlanan CTP’de daha önce başbakanlık yapan Ferdi Sabit Soyer, Özkan Yorgancıoğlu ve Ömer Kalyoncu aday olmayacağını açıkladı.
Sistemi değiştirme sloganıyla 7 Ocak seçimlerine hazırlanan CTP’de daha önce başbakanlık yapan Ferdi Sabit Soyer, Özkan Yorgancıoğlu ve Ömer Kalyoncu aday olmayacağını açıkladı.
Parti kulislerinden kesinleştirdiğim dördüncü isim de Meclis Başkanı Sibel Siber. CTP, daha önce geçici hükümette başbakanlık yapan Siber’i de aday göstermeme kararını verdi.
Bu karar ilk bakışta “gençlerin önünü açmak” gibi tarif edilse de asıl etken, partinin üzerindeki yoğun baskı.
CTP’nin daha önceki “günahlarından” kurtulmak ve “Yeni CTP” sloganını pekiştirmek için bu isimlerin çizildiği konuşuluyor.
Şüphesiz hatalarıyla günahlarıyla bu liderlerin yaptıkları Kıbrıs tarihinde yerini almıştır. Her politikacı gibi eksileri olduğu kadar, artıları da vardır.
Fakat bugünkü CTP yönetimi, yeni bir vitrinle 7 Ocak’ta seçmenin karşısına çıkmak istediğinden olsa gerek, her biri deve dişi gibi olan bu adaylar, yola sıradan bir CTP neferi olarak devam edecek.
Bu kararda en büyük sorumluluk şüphesiz Genel Başkan Tufan Erhürman’ın…
Mimarı olduğu 7 Ocak seçimleri, onun en büyük sınavı olacak.
‘Yeni CTP’nin ‘yeni adayları’ da bugün yarın açıklanacak.
İlk isim daha önce yazdığımız ve kamuoyunda da adaylığına kesin gözüyle bakılan TIP-İŞ Başkanı Sıla Usar.
İkinci yeni isim Mağusa’dan aday olmasına kesin gözüyle bakılan DAÜ’lü akademisyen-sendikacı Hasan Ulaş Altıok.
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın avukat oğlu Ongun Talat, ilk başlarda adaylığına kesin gözüyle bakılmasına rağmen, daha sonra bu karardan vazgeçildi. Belli ki siyasetteki ikinci Talat’in adaylığı bir dahaki seçime kaldı.
Şu an parti vitrininde yer alan Doğuş Derya, Fazilet Özdenefe, Özdil Nami, Birikim Özgür, Asım Akansoy, Teberrüken Uluçay ve Armağan Candan yerini koruyacak vekiller arasında yer alacak.
Dile kolay 1972’den beri CTP üyesi olan ve 24 yıldır Mağusa milletvekili seçilen Ferdi Sabit Soyer’in aday olmama kararını verirken yaptığı açıklama önemliydi.
Soyer, “Eskiye alternatif diye ortaya çıkan kimi siyasi akımlar ve eğilimler maalesef eskinin metotlarını yeni diye devam ettirmektedir” diyerek, her yöne çekilebilecek bir açıklama yaptı.
Soyer’in aday olmama kararını Cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir mola görenlere şimdiden söyleyelim.
Genel Başkan Tufan Erhürman, CTP’nin kaptanı olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir numaralı doğal adayı sayılmalıdır. Tabi 7 Ocak seçimlerinde vaat ettiği çıkışı yakalamak kaydıyla…
CTP eski Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu da aday olmama kararını açıklarken, “Yeni arkadaşlara fırsat verilmesi gerektiğine inanıyorum” diyerek, partinin “yeni vitrin” vizyonuna vurgu yaptı.
19 yıldır milletvekili olan Ömer Kalyoncu da aday olmama kararını açıklayan diğer önemli isimdi.
Şu anki birçok CTP’li vekilin bile bilmediği sürpriz isim ise Meclis Başkanı Sibel Siber. Siber’in daha önce olduğu gibi kontenjan adaylar arasında olmayacağı ifade ediliyor.
Top şimdi Genel Başkan Tufan Erhürman’da. CTP adına vaat ettiği sıçramayı yaparsa, yeni parti vitrininin başarısı onun hanesine yazılacaktır. Yok eğer tersi olursa, CTP’de 7 Ocak sonrası ‘eski-yeni kavgası’ hiç de sürpriz olmayacak.
Bu haber 635 defa okunmuştur

:

:

:

: