“2018 Ocak ayında gerçekleşecek genel seçimlere adaylığımı koymayacağım”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber, 2018 Ocak ayında gerçekleşecek Genel Seçimlere adaylığını koymayacağını açıkladı.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber, 2018 Ocak ayında gerçekleşecek Genel Seçimlere adaylığını koymayacağını açıkladı.

Siber, parlamentodaki görevinin sona ermesiyle parlamento dışında da halkın yaşamına olumlu katkı yapacak tüm çalışmalara destek olmaya ve toplum yararına olan projelere, edindiği bilgi ve tecrübeler ışığında katkı koymaya devam edeceğini ifade ederek, “İnanıyorum ki parlamento dışında da topluma hizmet yönünden bizlere düşen görevler büyüktür. O nedenle daha iyiyi daha güzeli hedefleyerek ve herzamanki gibi tüm halkımızı kucaklayarak var gücümle çalışmaya devam edeceğim“ dedi.

Siber, erken seçim ile ilgili düşüncelerini içeren basın açıklaması yaptı.
4 Eylül 2013’ten itibaren Meclis Başkanı olarak sürdürdüğü onurlu görevin, genel seçimlerle birlikte son bulacağını kaydeden Siber, genel seçimlerin tüm halka hayırlı olmasını diledi.

“TEMİZ, DÜRÜST, HALKINI VE ÜLKESİNİ SEVEN İNSANLARIMIZIN SİYASETTE YER ALMASI ÖNEMLİ”

Bugüne kadar verdiği tüm mesajlarda çalışkan, üretken, birikimi olan, temiz, dürüst, halkını ve ülkesini seven insanların siyasette yer almasının önemine vurgu yaptığını belirten Siber, bugün de aynı düşüncede olduğunu, “ülkesi için heyecan duyan, ekip ruhu ile çalışmayı önemseyen ve güzel işler başarmak için elini taşın altına sokma kararı alan” tüm adaylara başarılar diledi.

Siyasete girdiğinde, “kadın ve siyaset” konusunda sorumluluğun büyük olduğunun bilincinde olduğunu, omuzlarında hep bu ağırlığı hissettiğini belirten Siber, “Ülkenin ilk kadın başbakanı sıfatını taşırken ve Meclis Başkanlığı görevimi sürdürürken kadının düşlerinde ve hedefinde devletin yönetim mekanizmaları olmasına katkı yapmayı görev bildim. Küçük bir kız çocuğunun özgüvenle ‘ Ben büyüyünce başbakan olacağım’ demesini, gelecekte ülkemizde siyasette kadının rolü açısından umut olarak gördüm” dedi.

“EN ÖNEMLİ ACI GERÇEĞİMİZ DEVLETTE HENÜZ KURUMSAL YAPIYI
GERÇEKLEŞTİREMEMEK”

“Deneyimlerimden yola çıkarak, özeleştiri ile sözlerime başlayacak olursam, en önemli acı gerçeğimizin devlette henüz kurumsal yapıyı gerçekleştirememek olduğunu söyleyebilirim” diyen Siber şunları kaydetti:

“Kurumsal yapıyı gerçekleştirmiş ülkelerde gelen giden siyasetçiye göre, keyfi bir şekilde kurumların idari yapısıyla oynanmaz, kurum siyasetçiye göre şekillenmez, aksine kurumsal yapı siyasetçiye yön verir. Birçok temel sorunumuzun altında yatan da budur. Kurumsal hafızanın değerinin ve öneminin hiçe sayıldığı bir sistem yarattık maalesef. Bir kurumun hafızası, iyi saklanmış arşivi ve liyakata dayalı sistemidir.
Hafızası olmayan bir kurumdan verim almayı bekleyemezsiniz”.

“TÜM BAŞARISIZLIKLARIMIZ İÇİN BİR SUÇLU ARIYORUZ”

“Tüm başarısızlıklarımız için bir suçlu arıyoruz” diyen Siber, bunun insanoğlunun savunma içgüdülerinden biri olduğunu ifade etti.

Yasaları geciktiren, uygulamaya koymayan, yasa dışılığı önleyemeyen, denetim
mekanizmalarını harekete geçiremeyen, kirli çevrede yaşamayı kanıksatan, sağlık ve eğitim sorunlarını çözemeyen düşmanlarımız veya gizli eller olmadığını kaydeden Siber, “Bizim ellerimizdir. İnançla heyecanla ellerimizi taşın altına koymak yetmiyor, taşın altındaki bu eller eğer aynı amaçla birleşmezse taş yerinde duruyor ve taşın ağırlığı sadece o elleri değil, toplumu da eziyor. Kısacası sorunlar olduğu yerde kalıyor ve çözemediğimiz sorunlar siyasete güvensizlik, özgüven kaybı ve halkta mutsuzluğa yol açıyor” dedi.

“ ‘HER TOPLUM LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR’ SÖZÜ DEĞERİNİ YİTİRMEMİŞ BİR SÖZ”

Halkın, siyasetçiden beklentisinin, kişisel menfaat değil, toplumsal sorunlara çözüm üretmesi olduğu mesajını net olarak vermesi halinde, siyasetçi profilinin de ona göre şekilleneceğini dile getiren Siber, “Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir” sözünün çok eski ama değerini yitirmemiş bir söz olduğunun altını çizdi.

O nedenle seçimlerde halkın iradesini doğru kullanması halinde siyasetin de doğru yolu bulacağına olan inanca katıldığını ifade eden Siber, temiz ve üretken siyaseti arzulayan bir halkın, isterse bunu başarabileceğini, iradenin halktan olduğunu kaydetti.

Siber, “Artık sistemin bir parçası olma zamanı değil, sistemin başarıya ulaşması önündeki engelleri tartışma ve toplumsal konsensusla çözüm bulma zamanı” olduğunu belirtti.

Siber açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başbakanlık yaptığım dönemde hükümetimizin şeffaflık, hesap verilebilirlik, hak ve adalet ilkesiyle aldığı kararlar, yaşama, çevreye olumlu dokunuşlar, usulsüzlükleri sorgulamalar, Meclis Başkanlığı dönemimde ekip ruhuyla çalışarak, engellerden yılmayarak gerçekleştirdiğimiz projeler ‘istenirse yapılabilir’ düşüncesine güzel bir örnek ve iş yapma heyecanıyla seçime gireceklere de moral olur diye düşünüyorum. Unutulmamalıdır ki toplumun yaşamına güzel dokunuşların olumlu tepkisi bir siyasetçinin en büyük kazanımıdır ve böyle olmalıdır”.

Siber, gerek Başbakanlık gerekse Meclis Başkanlığı görevlerini sürdürürken büyük destek olan, güven duyan, yapıcı eleştirilerle çalışma motivasyonumu artıran halka, Cumhuriyet Meclis’indeki tüm çalışma arkadaşlarına, meclis personeline, projelere destek olan tüm kurumlara, TC büyükelçiliğine, projeler için birlikte çalıştıkları bürokratlara, sivil toplum örgütlerine ve katkı koyan herkes ile basına teşekkür etti.
Siber, “Ayrıca iki kez katıldığım Milletvekili Genel Seçimlerinde beni aday gösteren Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne ve siyasetteki görevim süresince sevgisiyle, güveniyle destek veren, ülkesini ve halkını seven parti tabanının güzel insanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu haber 41 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER