HARCANACAK ZAMAN YOK

Cumhurbaşkanı Akıncı, Güney Kıbrıs’ta yapılacak seçimlerin sonucunda zihniyet dönüşümünün olması halinde Kıbrıs sorununu çözüme kavuşturmak için yeni yönteme başvurabileceklerini belirtti. Akıncı, zaman vurgusu yaparak, sonuç odaklı süresi belli yeni bir görüşme yöntemi üzerinde durmak gerektiğini ifade etti
Cumhurbaşkanı Akıncı, Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği “Ölümünün 79. Yılında Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Programı”nda konuşma yaptı. Akıncı konuşmasında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, sadece Türkiye için değil tüm dünya için önemli ve eşsiz bir değer olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Güç koşullar altında halkını özgürlüğe kavuştururken sergilediği üstün başarı evrensel ilham kaynağıdır, koyduğu ilkelerse halen geçerliliğini koruyan birer yol göstericidir” dedi.

“KIBRISLI TÜRKLER, BİR ASRA YAKIN SÜREDİR ATATÜRK’E SARSILMAZ SEVGİYLE BAĞLI”

Atatürk’ün mücadelesinin, tahakküm altında yaşamak istemeyen her halkın “özgürlük” ve uluslar arasında eşitlikçi işbirliği ortamını önemseyen her ulusun “barış” tutkusuna güçlü bir referans teşkil ettiğini kaydeden Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, bir asra yakın süredir Mustafa Kemal Atatürk’e sarsılmaz bir sevgiyle bağlılıklarını sürdürdüğünü vurguladı.

“KIBRISLI TÜRKLER BASKIYA GEREK KALMADAN UYUM SAĞLADI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türkler arasında Atatürk’e sevgi ve bağlılığın, Kurtuluş Savaşı sonrasında da artarak devam ettiğini ifade ederek, Kıbrıs misak-ı milli sınırları içinde yer almadığı halde, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde hayata geçirilen reformlara Kıbrıslı Türklerin hiçbir baskıya gerek kalmadan en erken zamanda uyum sağladığını vurguladı.

“ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER DÜZEYİNE ULAŞMA HEDEFİ GEÇERLİLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Atatürk’ün “Çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşma” hedefinin bugün de geçerliliğini sürdürdüğünü vurgulayarak, askeri başarıların sayısız askeri başarının sahibi olan Mustafa Kemal’in “Her askeri ve siyasi zaferin ekonomik zaferle taçlandırılmasının şart olduğunu” söylemekten geri kalmadığına işaret etti. Akıncı, “Onun ifadesiyle ‘büyük hedefimiz, en yüksek medeniyet ve refah seviyesine ulaşmak’ olmalıdır” diye konuştu.

“ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ YOLU YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ülkelerin ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme kaydetme, demokrasiyi güçlendirme, kültür ve sanat alanına yatırım yapma, bilimi ve eğitimi önemseme görevinin güncelliğini yitirmediğini, bilakis arttığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyamızın en geniş refahın sağlanması için daha eşitlikçi ilişkilere; huzur içinse daha barışçı yaklaşımlara ihtiyaç duyduğu çok açıktır. Bizler Kıbrıslı Türkler olarak ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyen Atatürk’ün gösterdiği yolu kararlılıkla yürüdük, bundan sonra da yürümeye devam edeceğiz.”

“BARIŞÇIL VE ADİL ÇÖZÜM ÇABALARI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ankara’daki konuşmasında, Kıbrıs sorununa da değindi ve Kıbrıs’ta yıllardır süren sorunun barışçıl ve adil bir çözüme kavuşturulması için son iki yılda yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Soruna taraf olan tüm kesimlerin kazançlı çıkacağı bir ortaklığın kurulabilmesi için yapıcı bir tutum sergilediklerini vurgulayan Akıncı, şöyle devam etti:

“Fakat çözüm arayışımızı sürdürürken, yine Atatürk’ün, ‘Özgürlük olmayan bir ülkede ölüm ve çöküş vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası özgürlüktür’ diyen büyük önderin yolundan şaşmadık: Toplumumuzun özgürlüğüne ve güvenliğine tehdit oluşturabilecek yaklaşımların karşısında durduk. Geçtiğimiz yaz, İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında gerçekleştirilen 5’li Kıbrıs zirvesi, Türk tarafının samimi çabasına karşın, eşitliğimizi içselleştirememiş Rum tarafı yüzünden ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandı.

Güney Kıbrıs şimdilerde, 2018 yılının Ocak ayında gerçekleştirilecek Başkanlık seçiminin havasına iyice girmiş durumda. Bu süreç sonucunda, Kıbrıs Rum liderliği ve toplumunun zihniyet dönüşümünü başarabilen yeni bir yaklaşımı geliştirebilmesini umut etmek isterim. Bunun yaşanması halinde Kıbrıs sorununu “Eşitlik, özgürlük ve güvenlik” temelinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturmak için yeni bir yönteme başvurulabilir. Artık harcanabilecek zaman kalmamıştır: Uzun uzadıya gidecek verimsiz müzakereler yerine; sonuç odaklı, bütüncül yaklaşımlara açık, süresi belli yeni bir görüşme yöntemi üzerinde durmak gerekecektir.”
Bu haber 143 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER