ULU ÖNDERİ ÖZLEMLE ANDIK

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yıl dönümünde Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı
Törene Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in yanı sıra, Başbakan Hüseyin Özgürgün, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tankçı Albay Murat Dirican ile diğer sivil ve askeri zevat katıldı. Törende protokol sırasına göre anıta çelenkler sunuldu. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te sirenlerin çalmasıyla saygı duruşu ve saygı marşı ardından da İstiklâl Marşı eşliğinde bayraklar yarıya indirildi. Daha sonra anıt özel defteri Cumhurbaşkanı Vekili, Meclis Başkanı Siber, Büyükelçi Kanbay ve KTBK Komutanı Yıldırım tarafından imzalandı.

YDÜ’de anma programı düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Lefkoşa'da YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen program ile anıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, KTBK adına Yüzbaşı Seracettin Özdil, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği adına 3. katip Ayşegül Akbal ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi korosu “Atam İzindeyiz” oratoryosunu sundu. Konuşmaların ardından Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi korosu “Atam İzindeyiz” oratoryosu izlendi. Etkinliğin ardından, Dışişleri Bakanlığı himayelerinde ve YDÜ ev sahipliğinde, YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’ girişinde açılan, “Said Arif Terzioğlu Atatürk Fotoğraf ve Belgeleri Seçkisi” isimli sergi gezildi.

Atatürk, İskele’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, İskele’de de anıldı. İskele Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, İskele’de tören saat 08.45’te, Ecevit Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayan tören, Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’teki saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların önce göndere çekildi, ardından yarıya indirildi. Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu.

Gönyeli Belediyesi anma töreni düzenledi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölüm yıldönümünde Gönyeli Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı. Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Gönyeli Belediyesi Meclis Üyeleri, Gönyeli Muhtarı Ömer Menderes, Yenikent Muhtarı Salahi Karpuzcu, Kanlıköy Muhtarı Tahir Beydola’nın yanı sıra kurum kuruluşlar, siyasi parti temsilcileri ve Gönyeli Belediyesi çalışanları da anma töreninde hazır bulundu. Gönyeli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen anma töreninde anıta çelenk sunuldu. Sirenlerin çalması, saygı duruşu ve bayrakların yarıya indirilmesiyle tören sona erdi.
Bu haber 94 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER