Sucuoğlu: Sağlık reformunun bir bacağı kırıldı, şimdi alçıya alacağız

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Anayasa'ya uygunluğu hakkında görüş istediği Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası’nı, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı buldu.
Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Anayasa'ya uygunluğu hakkında görüş istediği Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası’nı, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı buldu.
Yasa, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’ndan 19 Haziran 2017’de oy birliğiyle geçmişti.
Döner Sermaye Yasası, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta reform amaçlı yasalarından biri olarak gündeme gelmişti.
O yüzden dün akşam Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu aradım. Canı sıkılmıştı.
Döner Sermaye Yasası’nın iptal edilen hükmü, performansa göre ücret kriteri getiriyordu.
Bakan Sucuoğlu, iptal edilen o hükümle ilgili şunları söyledi:
“Türkiye’de de uygulanıyor. Sistem, kimsenin gitmek istemediği Güneydoğu’da 5 birim maaş verirken, İstanbul’da 1 birim ücret veriyor. KKTC’de de böyle yerler var. Dünyanın birçok ülkesinde de uygulanıyor.
Ancak ne yazık ki bizim ülkemizde Anayasa Mahkemesi eşitlik ilkesine aykırı buldu. Oysa Türkiye’nin de bizden talep ettiği bir yasaydı.
11. Maddenin 1’inci fıkrasını yeniden çalışacağız. Ne yazık ki seçim yasakları başlıyor. O yüzden seçim öncesi mümkün değil. Biz hazırlıkları yapacağız. Seçimden sonra gelen uygulamaya koyabilir…”
Anayasa Mahkemesi’nin de aylardır bekletip kararı dün vermesine sitemde bulunan Bakan Sucuoğlu’na “Büyük ümitlerle yola çıkılan sağlık reformu, bu kararla topal mı kaldı” diye sordum.
Doktor Bakan’ın cevabı yine doktorlara özgüydü. Sucuoğlu. “Topal demeyelim de reformun bir bacağı kırıldı diyelim. Şimdi alçıya alacağız” diye cevap verdi.
7 Ocak seçimleri öncesinde iktidara talip olan her partinin en önemli vaadi şüphesiz sağlık sisteminin rayına sokulması.
Ülkenin aksayan birçok yeri gibi, ne yazık ki sağlık sisteminde de yılların biriktirdiği sorunlar vatandaşların yaşam kalitesini sürekli aşağıya çekiyor.
İşin tiraji komik tarafı, üyelerinin yarısı sağlık sisteminden gelen ‘doktorların meclisi’ siyasi olarak bu sorunlara bir çare üretmekte aciz kalıyor.
7 Ocak seçimleri öncesinde siyasilere bir tavsiye.
Sağlık sistemindeki şu içler acısı durumu, vaatlerinin ilk sırasına koysunlar.
Bu soruna nasıl çare bulacaklar, anlatsınlar.
‘Sağlıksız siyaset’ bu seçimlerde ağır bedel öder. Herkes hesabını buna göre yapsın…
Bu haber 640 defa okunmuştur

:

:

:

: