450 torunlu Şahi Nine hayatını kaybetti!

Diyarbakır’ın asırlık çınarı olan 450 torun sahibi Şahi Tayurak, 98 yaşında hayatını kaybetti. Şahi Nine, kendi söylediğine göre 130 yaşındaydı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Alipaşa semtinde yaşayan ve resmi kayıtlara göre 98, kendi iddiasına göre 130 yaşında olan Şahi Nine, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti.

Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan ve başından 3 evlilik geçen Şahi Nine'nin ölümü yakınlarını yasa boğdu.

7 ÇOCUĞUNDAN 5 KUŞAKTAN 450 TORUN

3 evlilikte dünyaya getirdiği 7 çocuktan, 5 kuşaktan 450 toruna sahip olan Şahi Nine için Batikanlılar yas evinde yas kuruldu. Yakınları ve sevdiklerinin geldiği yasta mevlid-i şerif okutulup dualar edildi.

Şahi Tayurak’ın yanında yaşadığı oğlu Cemal Tayurak, annesinin hiçbir sağlık sorunun olmadığını, geçtiğimiz gün evde hayatını kaybettiğini söyledi.

'NİNEMİN HEP BİZE ÖĞÜTLERİ OLUYORDU'


Şahi Tayurak’ın 315'inci torunu olduğunu belirten Zeki Çelik ise ninesinin 3. kızının oğlu olduğunu söyledi. Ninesinin 450 torunu olduğunu aktaran Çelik, 'Yakında olanlarla görüşüyoruz fakat İzmir, Aydın veya batı illerinde yaşayan torunları ile görüşmemiz olmuyor. Şahi Ninemin bize hep öğütleri oluyordu, eski zamanlardan çok bahsediyordu. Onu kaybetmekten dolayı büyük üzüntü yaşıyorum' dedi.

'130 YAŞINDA RAHMETLİ OLDU'

Kendisinin, Şahi Nine'nin 300 civarındaki torunu olduğunu aktaran Fesih Tayurak ise, akrabalarının yarısı ile ancak görüştüklerini söyledi. Tayurak, 'Bizde kalıyordu, en büyük acıyı biz çekiyoruz. Bizim için çok büyük bir kayıp. Kimliğinde Osmanlı yazıları yazıyordu. 130 yaşında rahmet etti. Eskilerden bize çok bahsederdi, ninemin babası Şeyh Said isyanında öldürülmüş. Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişini hatırlıyor, kaybımız büyük onu çok özleyeceğim' diye konuştu.

Başından 3 evlilik geçen ve 7 çocuğu olan Şahi Ninenin resmi kayıtlara göre yaşı 96. Nüfusa geç yazıldığını belirten Şahi Nine ile en büyük kızı arasındaki yaş farkı ise kimlikte 7 olarak görünüyordu.


Bu haber 190 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER