ATA’YI ANMA KONFERANSI

Çanakkale Anma Platformu’nun düzenlediği konferansta konuşan Emekli Tuğgeneral Dr. Haldun Solmaztürk, Mustafa Kemal Atatürk’ün sıradışı bir insan olduğunu, “Atatürk’e karşı en yakınlarından O’na karşı darbe girişimi hazırlığı vardı. Atatürk, ordunun siyaset dışı bırakılmasını gerçekleştirerek bunu önledi” dedi.
Mihrişah SAFA


Londra’da kurulu etkin sivil toplum örgütlerinden çatı kuruluşu Çanakkale Anma Platformu (ÇAP), Atatürk’ü ölümünün 79’uncu yıldönümünde, Emekli Tuğgeneral Dr. Haldun Solmaztürk’ün “90’ıncı yılında Nutuk ve Atatürk’ün kitapları” konulu sunumla andı.

Kent merkezindeki Troy Hotel’de düzenlenen konferansa, KKTC Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, T.C. Londra Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Gülcan Ökçün, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik ile ÇAP Başkanı Servet Hassan, üye dernekler; Britanya Türk Kadınları Derneği Başkanı Maviş Fuchs (ÇAP Koordinatörü), Türk Yaşlılar Kulubü Başkan Yardımcısı Süleyman Bozkuş (ÇAP Başkan Yardımcısı), Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Ercüment Mustafaoğlu (ÇAP YK Üyesi), Rıdvan Hacıbedel (ÇAP YK Üyesi), Genç Türkler Kulubü Başkan Yardımcısı Özlem Bedes (ÇAP YK Üyesi ), İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Mansur Işıkbol (ÇAP YK Üyesi) ile çok sayıda konuk katıldı. Açış konuşmasını yapan ÇAP Başkan Yardımcısı Süleyman Bozkuş, konuklara “Hoşgeldiniz” diyerek, konukları Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okumaya davet etti.

BAŞARAN: 'ATATÜRK KIBRISLI TÜRKLER İÇİN DE ÖNEMLİ'

KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, büyük önder Atatürk’ün dünya üzerinde yetişmiş, ender sayılı büyük devlet adamlarından biri olduğunu, Kurtuluş Savaşı'na millet ile birlikte yön veren başkomutan olduğunu kaydetti. Başaran, onun çabaları ve başarıları Kıbrıslı Türkler ve dünya tarafından izlenerek kadınlara sosyal ve siyasal hayatta verdiği yerin örnek olduğunu belirtti.

AŞIK VEYSEL'DEN ATATÜRK'E AĞIT

Konferans başlamadan ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in Atatürk için yazdığı ve içinde “ Şüphesiz bu dünya fani, Tanrının aslanı hani” dizelerinin yer aldığı ünlü ağıtıyla, Atatürk’ün cenaze merasimlerinin kareleri ekrana yansıdı.

SOLMAZTÜRK: “ATATÜRK HİÇBİR ZAFER GAYE DEĞİLDİR DER ”

İki saati aşkın süren konferansta konuşan Dr. Haldun Solmaztürk, Atatürk’ün sıradışı bir insan olduğunu, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a yola çıkmadan, “önce kendine, daha sonra Türk milletine güvenerek milli hakimiyete dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız yeni bir Türk devleti kurmayı kararlaştırdığını” belirterek, “Atatürk’e karşı en yakınlarından O’na karşı darbe girişimi hazırlığı vardı. Atatürk, ordunun siyaset dışı bırakılmasını gerçekleştirerek bunu önledi” dedi. Dr. Solmaztürk, Atatürk’ün bugünkü Türk gençliğini görse gurur duyacağını da ifade ederek, “ Benim gençlere tavsiyem, okuyun, birbirinizi insan olarak sevin. Ülke ve dünyanızı doğru algılayın “ tavsiyesinde bulundu. Solmaztürk, Atatürk, “Hiç bir zafer gaye değildir” der. 'Her zafer daha büyük gayeye hizmet etmeli' der. İdeal yönetim demokrasi idaresidir. Onun içinde yaşayacağı idare de cumhuriyettir. Atatürk’ün yapmaya çalıştığı da budur' şeklinde konuştu.

“ATATÜRK 3997 KİTAP OKUDU”

Atatürk'ün kaleme aldığı ve 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 gün süreyle, aralıklarla toplam 36 saatte okuduğu Nutuk’u özetledikten sonra diğer kitaplarına ve not defterlerine değinen Solmaztürk, yaşamı boyunca 3997 kitap okuduğunu ve Atatürk’ü Atatürk yapanın da bu kitaplar olduğunu kaydetti.
Bu haber 236 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER