7 Ocak’ta partiler değil adaylar yarışacak

İktidar partisi UBP ve ana muhalefet CTP’nin merakla beklenen milletvekili aday listeleri hafta sonu yapılan seçimlerde parti örgütleri tarafından belirlendi.
İktidar partisi UBP ve ana muhalefet CTP’nin merakla beklenen milletvekili aday listeleri hafta sonu yapılan seçimlerde parti örgütleri tarafından belirlendi.
Listelerde çok büyük sürprizler yaşandı.
Önce iktidar partisi UBP’yi ele alalım. Lefkoşa’da ilk altı sırada yer alan Hüseyin Özgürgün, Faiz Sucuoğlu, Ersin Tatar, Savaş Atakan, Hasan Taçoy ve Zorlu Töre’nin yeri garanti gibi görünüyor.
Tercihlerde bu isimleri geride bırakan bir isim çıkabileceğini düşünmüyorum.
Dokuzuncu sıradaki Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun işi ise neredeyse mucizeye kaldı.
Evet yeni sistemde bir milletvekilinin tercihlerle öne çıkma şansı hep var ama bu tercihlerin de ilk altı sıradaki ismi geride bırakacak kadar etkili olacağını sanmıyorum.
16 milletvekili çıkaracak Lefkoşa’da 6 vekilin, birinci parti çıktığı takdirde UBP’den olacağını düşünürsek, geriye kalan 10 milletvekili CTP, HP ve TDP arasında bölüşülecek. Buradaki mücadelenin çok çetin geçeceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok. Siz bunlara barajı hangisi geçecek olursa bir de YDP veya DP ikilisinden birini ekleyin. Manzarayı öyle değerlendirin.
Bu seçim partilerin dışında kesinlikle adayların yarışına sahne olacak. Parti tartışmasından çok, aday tartışmasının yaşanacağı bir 7 Ocak süreci yaşayacağız.
Gazimağusa’da ise yine UBP’nin ülke genelinde anketlerde olduğu gibi birinci parti olduğu varsayımıyla hareket ederek, ilk beş sıradaki Sunat Atun, Oğuzhan Hasipoğlu,
Resmiye Canaltay, Dursun Oğuz ve Hakan Dinçyürek’in yeri sağlama çok yakın. Altıncı sıradaki Çalışma Bakanı Hamza Ersan Saner’in ise ciddi oranda tercih oyu alması gerektiğini pekala düşünebiliriz.
Girne’de ise listede sırasıyla Kutlu Evren, Ünal Üstel, Bulut Akacan, Ahmet Arslan, Özdemir Berova’nın arasına bir vekil daha eklenmesi zor görünüyor.
Dolayısıyla Girne’nin liste dışı kalacak sürpriz ismi Milletvekili İzlem Gürçağ olabilir.
Siyaset kulislerinde, UBP’nin aday listesinde, delegeler üzerindeki gücü bilinen Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun etkili olduğu konuşuluyor. Eroğlu’nun listeler hazırlanırken, ciddi ağırlık koyduğu ifade ediliyor.
Eskiler “ekmek aslanın ağzında” dermiş hayat mücadelesi için.
Siyasetçi için de şu an oy, vatandaşın iki elinin arasında.
O yüzden bu seçim, partilerden çok adayların yarıştığı bir seçim olacak. Bunda hiç şüphe yok.
CTP’de de durum farklı değil.
Lefkoşa’da sırasıyla Tufan Erhürman, Özdil Nami, Sıla Usar, Birikim Özgür ve Ahmet Hüdaoğlu’nun arkasında kalan Doğuş Derya için 7 Ocak çok çetin geçecek.
Mağusa’da Erkut Şahali, Hamit Caner, Mustafa Naimoğulları ve Teberrüken Uluçay’ın arkasında kalan Asım Akansoy da seçilmek için çok tercih oyu almak zorunda kalacak olan adaylardan.
Yine Girne’de Fazilet Özdenefe, Fikri Toros, Salih Sarpten ve Mahmut Kanber’in arkasında kalan adayları başta Saliz İzbul olmak üzere zorlu bir mücadele bekliyor.
Kısaca yazının başında da dediğimiz gibi bu seçimde partilerden çok adaylar yarışacak. Partilerin söyleminden daha çok, adayların kişiliği öne çıkacak.
Listesi sağlam olanın 7 Ocak yolu, yokuş olmayacak. Ama listesi çürük olan, 7 Ocak’ta yokuş aşağı sürüklenecek.
Seçim gecesi sandıklar açılınca bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.
Bu haber 687 defa okunmuştur

:

:

:

: