Ankara’dan ABD’ye bir fotoğrafla üç mesaj

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı telefon görüşmesi, son günlerde gittikçe gerildiği gözlenen Türk-Amerikan ilişkileri için oldukça kritik öneme haizdi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı telefon görüşmesi, son günlerde gittikçe gerildiği gözlenen Türk-Amerikan ilişkileri için oldukça kritik öneme haizdi.
Görüşmenin ardından gelen sorulara cevap veren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Sayın Trump net bir şekilde talimat verdi ve bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önce son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söyledi' dedi.
Fakat uzun yıllardır uluslararası siyaseti izleyen bizler lafa değil, icraata bakılmasını gerektiğini acı tecrübelerle de olsa öğrendik.
Şu anda da Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde PYD/YPG eliyle bir koridor açma planından vazgeçtiğini gösteren hiçbir emare yok.
Zaten çok değil, daha birkaç ay öncesine kadar ABD’li yetkililer tonlarca silahı PYD’ye gönderirken, Türkiye’ye “Merak etmeyin, DEAŞ mücadelesi bitince geri toplayacağız” diyerek saçma sapan gerekçeler üretmemişler miydi?
Şimdi bir telefon görüşmesiyle Trump’ın bu siyasetten vazgeçtiğini söylemek oldukça güç.
Zaten Ankara da elbette bu konuda oldukça temkinli. O görüşme masasına ABD’ye sonsuz bir güven duyularak oturulmuyor.
Erdoğan – Trump görüşmesi sırasında Beştepe’den sosyal medyaya atılan fotoğraf da, Türkiye’nin mesajlarını açıkça veriyordu.
Daha önce telefonla konuştuğu ülkelerin liderlerine Beyaz Saray’dan ABD Başkanlarının fotoğraflarıyla mesajlar veren Amerikan derin devletinin dünkü Beştepe fotoğraflarından alması gereken mesajlar var.
Daha önce başkanların beyzbol sopasıyla yaptığı telefon görüşmelerini basına servis eden ABD yönetimi, dünkü Beştepe fotoğrafına bakınca üç şey görecektir.
Birincisi Erdoğan’ın masasının üzerinde bulunan 15 Temmuz Şehitler Abidesi maketi. Bu maketle Ankara, açık açık 15 Temmuz’un nasıl yapıldığını unutmadık diyor.
İkincisi tamamen Türkiye’de üretilen Altay tankının maketi. Türkiye bu maketle artık kendi ayaklarının üzerinde durma kararlılığını ve gücünü ilan ediyor.
Üçüncüsü de odada bulunan Osmanlı Sancağı ile yüzyıllar boyu bu topraklara hüküm sürdüğümüz mesajıdır.
Beştepe'deki çalışma ofisinden yapılan görüşmede çekilen fotoğrafta Erdoğan'ın yanında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.
Trump görüşme öncesinde ABD’nin Ortadoğu politikasına ilişkin, “6 trilyon dolara ve hayatlara mal olan bir hata. En başından beri oraya girmemeliydik' diye tweet attı.
Ben aslında Trump’ın sözlerini çok fazla ciddiye almıyorum. ABD yönetiminde de Rusya soruşturması nedeniyle gücünün kalmadığını, kontrolün Amerikan derin devletine geçtiğini düşünenlerdenim.
PYD/YPG’ye silah verilmeyeceğine yönelik sözlerini ise hiç ciddiye almıyorum. Vereceklerini zaten verdiler. Daha ne verecekler?
Bundan sonra bölgede çok daha kritik bir süreç başlıyor. ABD’nin bugüne kadar verip de tutmadığı sözleri dikkate alırsak, Trump’ı da ne kadar ciddiye alabileceğimiz konusunda elimizde önemli bir veri oluşur.
Ortadoğu yeniden şekilleniyor. Umudumuz harita yeniden çizilirken, Türkiye’nin de o masada olması.


Bu haber 260 defa okunmuştur

:

:

:

: