COHEN’E DERT YANDIK

Cumhurbaşkanı Akıncı Cohen’e Kıbrıslı Türklerin izolasyonlar altında yaşatılmasının çözüme en ufak bir katkı yapmadığına işaret ederek “Bunun değişmesi çözüme yardımcı olur” dedi.
Cohen-Anastasiadis görüşmesinde ise Kıbrıs sorunu ve enerji konuları ele alındı. Cohen, “Sayın Anastasiadis ile ikili ilişkilerimiz üzerine mükemmel bir görüşme yaptık” dedi.

Adaya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen dün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüştü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’i saat 15.30’da kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan görüşmede, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanlığı AB ve Siyasi İşler Özel Danışmanı Erhan Erçin ile ABD Lefkoşa Büyükelçisi Kathleen Doherty de hazır bulundu.

BURCU

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen’e bu yılın Şubat ayında müzakereler kapsamında gerçekleştirilen yaptığı son görüşmenin ardından ortaya çıkan gelişmeleri ve Crans-Montana’da yaşananları aktardı.

Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca Rum tarafında Kıbrıslı Türkler ile eşitlik içinde yetki paylaşımı konusunda yaşanan sıkıntıları da Cohen’e anlattı.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Cohen arasında yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmenin ardından yazılı değerlendirmede bulundu.

“İZOLASYONLAR”

Kıbrıslı Türkler’in izolasyonlar altında yaşatılmasının Kıbrıs sorununun çözümüne en ufak bir katkı yapmadığının Cumhurbaşkanı tarafından Cohen’e anlatıldığını belirten Sözcü Burcu, “Cumhurbaşkanımız bunun değişmesi gerektiğini, böyle bir değişiklin çözüme de yardımcı olacağını ifade etti” dedi.

“BİR KEZ DAHA GİRMEYECEĞİZ”

Sözcü Burcu, Kıbrıs Türk tarafının ucu açık, sonuçsuz bir müzakere sürecine bir kez daha girmeyeceğinin de görüşmede Cumhurbaşkanı tarafından vurgulandığının da altını çizdi.

Anastasiadis Cohen görüşmesi

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de , adayı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen ile görüştü.

Rum radyosunun haberine göre görüşmede, Güney Kıbrıs-ABD ilişkileri, Kıbrıs sorunu ve enerji konuları ele alındı.

Rum Haber Ajansı ise ikili görüşmede Güney Kıbrıs -ADB ilişkileri ile ilgili konulara odaklanıldığını yazdı.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Cohen, “Sayın Anastasiadis ile ikili ilişkilerimiz üzerine mükemmel bir görüşme yaptık “ dedi.

Cohen, Güney Kıbrıs’ta bulunduğu ve Anastasiades ile yaptığı görüşme nedeniyle memnuniyetini ifade etti.
Bu haber 293 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER