2018 erken genel seçimlerin kritik sonucu oyların mühür olarak kullanılması

Seçim yasasımızın bir diğer çarpık yönü karma oy hakkıdır.

Seçim yasasımızın bir diğer çarpık yönü karma oy hakkıdır. Hak olarak sıralamaya kalksak, o kadar çok hak buluruz ki, çünkü bunu yaratan insanlar ya da doğrusu mecliste bulunan vekillerdir. Bazı zamanlara da vekiller de kendi lehlerine olanı hak olarak anlatıp yasal hale getirebilmektedir, karma oy kullanmada bunlardan bir tanesidir. Tartıştığımız her alanda kurumsallaşmadan bahsediyor ve destekliyoruz, peki ama siyasette niye korkuyoruz çünkü işin içerisinde bireysel hak ve menfaatler öne çıkıyor. Kıbrıs Rum tarafında karma oy kullanma yoktur, demokrasi yaramı alıyor? Siyasetin vazgeçilmez unsurları, demokrasinin organizmaları da siyasi partilerdir. Ülkenin önünün açılması, halkımızın beklentilerinin giderilmesi ve belki de en önemlisi adalet mekanizmasının doğru çalışmasının yolu, çağdaş yasalardan geçmektedir. Yasaları yapanlar ise parti içerisinde görev yapan seçilmiş vekillerdir, onlarda partilerinin programları doğrultusunda çalışmaktadırlar, o zaman güçlü parti demek, daha güçlü kurumsal siyaset demektir.
Bu seçimde karma oy kullanmak, seçim yasası açısından bir haktır. Ben çağrıda bulunacak olsam halkımıza şu çağrıyı yapmaktan çekinmezdim. “sizin görüşlerinizi temsil ettiğini düşündüğünüz ve üyesi olduğunuz ve veya politikalarını benimsediğiniz ve veya ülke siyasetine uzun zamandır yön verdiğini düşündüğünüz ve veya Kıbrıs sorunun da güvendiğiniz partiye, gidip mühür vurun, kazanmasını istediğini vekil adaylarına da tercih kullanınız derdim”
Siyasetin gerçek anlamda yapılacağı, uygulamada aktif olarak yer alan partilerdir, o zaman parti program ve siyasi duruşlarından dolayı, partileri ve oralarda görev yapan ve aday olanları desteklemede hiçbir sakınca yoktur. Karma oy kullanma, daha çok bireysel bir seçenektir, partiler çok öne çıkmamaktadır. Ben güçlü partiler ile daha güçlü bir meclisin oluşacağına inanıyorum ve destekliyorum. Yasal hak olsa bile mühürden kaçmamalıyız, partileri ve parti içerisinde ki tercihleri doğru kullanmalıyız. Özelde UBP de aday olanlara çağrımdır. Her kamuoyu araştırmaların da UBP birinci parti olarak güçlü bir fark ile çıkmaktadır. Gücüne güç katmak ancak mühürüne sahip çıkmak ile olur, başbakan ÖZGÜRGÜN hükümeti kuracak olan parti UBP olacaktır. Tek başına iktidar olabilmenin de yolu, karma oy kullanmaktan geçmez. Eğer UBP içerisin de parti ahlakı dışında hareket edip mühürden kaçıp, karmaya yönlendiren adaylar çıkarsa, benim kulağıma gelir, onları ilan edeceğim ve desteklenmelerini önleyeceğim. İster bakan, bakan, ister vekil, isterse
de yeni aday olsunlar, ilan edeceğim, partine sahip çıkmak en akılcı siyasal tercihtir. Seçimler tüm partilere hayırlı olsun.

Bu haber 808 defa okunmuştur

:

:

:

: