Türkiye ve KKTC’nin etrafı sarılırken…

Şu anda Kıbrıs siyaseti 7 Ocak seçimlerine kilitlenmiş ve bütün tartışmaları bu kısır siyasi hesaplaşmalar üzerinden yaparken, Türkiye ve KKTC’nin etrafı dört bir yandan kuşatılıyor.
Şu anda Kıbrıs siyaseti 7 Ocak seçimlerine kilitlenmiş ve bütün tartışmaları bu kısır siyasi hesaplaşmalar üzerinden yaparken, Türkiye ve KKTC’nin etrafı dört bir yandan kuşatılıyor.
Doğu Akdeniz’deki doğal gazın denizaltı boru hattıyla Avrupa’ya taşınmasını amaçlayan East Med projesine ilişkin imzalar dün Güney’de atıldı.
Rum yönetimi, Yunanistan, İsrail ve İtalya bölgede enerji dengeleri açısından çok farklı bir denklem oluşturmaya çalışıyor.
Bir yandan bu anlaşma, bir yandan İsrail ile Rumların yaptığı askeri tatbikatlar, KKTC’nin nasıl bir hedef konumunda olduğunu bize açıkça gösteriyor.
Tabi asıl hedef aslında Türkiye. Ankara da bunun farkında olduğu için özellikle Doğu Akdeniz’de Kıbrıs adası etrafında oluşturulan bu denklemi yeni aktörlerle bozmaya çabalıyor.
Katar bu yeni aktörlerin başında geliyor. Katar Petrol şirketi, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de petrol aramaktan memnuniyet duyacağını açıkladı.
Katar merkezli Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah, Katar'ın Akdeniz ve Kıbrıs'ta birçok uluslararası şirketle doğalgaz aramalarında iş birliği yaptığını belirterek, 'Türkiye de Akdeniz'de doğalgaz aramaları yapıyor ama bu konudaki tecrübesi kısıtlı. Türkiye'nin gaz aradığı lokasyonlar çok iyi o yüzden gaz keşfedebileceğini düşünüyorum' dedi.
Katar Petrol'ün, gaz aramalarında Türkiye ile partner olmaktan mutluluk duyacağını söyleyen Attiyah, 'Burası büyük bir bölge ve Türkiye de burada önemli bir rol oynayabilir' dedi.
Dünyadaki en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçısı olan Katar’ın
petrole kıyasla daha fazla doğalgaz rezervi bulunduğunu da hemen bu bu sözlere dipnot olarak ekleyelim.
Öyle ki, Katar yıllık 77 milyon ton olan doğalgaz üretimini gelecek yıl 100 milyon tona çıkarma kararı aldı.
Dolayısıyla Katar’ın teklifi öyle boş beleş bir teklif değil.
Doğalgaz üretimi konusunda Rumların işbirliği yaptığı ülkelerin uykusunu kaçıracak kadar deneyimliler.
Peki bu konuda kimlerin uykusu kaçıyor.
Buna hemen en başta Rumların bölgedeki en yakın müttefiki İsrail ve onu hiçbir zaman yalnız bırakmayacak tek devlet olan ABD’yi sıralayabiliriz.
İsrail Rumlarla yaptıkları askeri tatbikatlarla bize olan sempatilerinin (!) ne derecede olduğunu her fırsatta zaten gösteriyor.
ABD ise başta Zarrab davası olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği Kürt devletiyle herhalde Türkiye’ye çiçek atmak derdinde değil.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da olan biteni çok açık bir şekilde ifade etti.
“ABD’deki dava 'cambaza bak cambaza' oyunudur” diyen Erdoğan, bu oyunla bir taşla aynı anda pek çok kuş birden vurulmak istendiğini ifade etti. “Bunlardan biri ülkemizin dikkati bu davaya çekilerek, Suriye ve Irak'ta ülkemiz aleyhine yürütülmek istenen projeye hız verilmek istenmesidir” dedi. Yani sözü edilen açıkça ABD’nin bölgede kurmak istediği Kürt devleti projesidir.
İsrail’in Kudüs’ü başkent yapma girişimleri ve ABD’nin bunu tanıma peşinde olmasını da eleştiren Erdoğan, “Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir' diye konuştu.
Kılıçlar öylesine çekildi ki dün İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’a yanıt vermekte gecikmedi.
'Erdoğan tanısın ya da tanımasın, Kudüs Yahudilerin 3 bin yıllık, İsrail'in de 70 yıllık başkentidir' dedi.
Bütün bu sözleri alt alta koyduğunuzda meselenin tarafları da açıkça ortaya çıkıyor. Türkiye ve KKTC’nin etrafı sarılmaya çalışılıyor.
Bu kuşatmanın kırılması için Türkiye’nin de şüphesiz bölgede Katar, İran ve Rusya gibi çok önemli kartları var.
Bize düşen bu uluslararası gerilimin içinde Türkiye ile safları sıkılaştırmaktır. Çünkü Türkiye o savaşı kaybederse, KKTC de hükmen yenik sayılır.
Biz iki devlet ama tek milletiz. Aynı milletin evlatları olarak o savaşın sonuçlarına da birlikte katlanacağız. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım…
Bu haber 1069 defa okunmuştur

:

:

:

: