Umudun yol haritası

CTP, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı’nı açıkladı.
CTP, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı’nı açıkladı.
Lefkoşa’daki tarihi Bedesten’de 50 milletvekili adayını arkasına alarak bir öğretmen edasıyla neyi nasıl yapacaklarını anlatan Genel Başkan Tufan Erhürman, “Ne demek umut yok. Biz varız, çalışır yaparız” diyordu.
Toplantıyı izleyen gazeteciler, dersten sıkılan öğrenciler gibi zaman zaman kaçışsa da Genel Başkan, bir saat boyunca büyük bir dikkatle bıkmadan usanmadan rakamlar verdi.
Eksik olanları anlattı. Nasıl yapacaklarını açıklamaya çalıştı.
CTP’liler için bir bakıma hazırlanan bu program “umudun yol haritası” gibiydi.
Şüphesiz her harita insanı hedefe götürmek için yapılır. Ama önemli olan sizin o haritayı doğru kullanıp kullanamayacağınızdır.
CTP kendine göre, ülkeyi düzlüğe çıkaracak bir harita hazırlamış. Bunu halka deklare etti. 7 Ocak’ta karar verilecek. Eğer halk bu “umut haritası”nın bizi düzlüğe çıkaracağını inanırsa, şüphesiz CTP’ye de istediği desteği verecektir.
Bundan sonra olması gereken CTP yönetiminin o haritayı doğru kullanmasına kalıyor. Çünkü nice haritalar vardır insanı hedefine götürmeyen.
Bu o haritaların yanlış olduğundan değil, harita doğru olabilir. Ama onu okuyan yeterince bunu algılayıp yönünü tayin edecek mi?
Bir başka ifadeyle reçete hazır ama tatbikatı nasıl olacak, ona bakacağız. Aksi halde bundan önce hazırlanan sayısız manifestolar gibi bu seçim manifestosu da tarihin çöplüğünde yerini alır.
Ne söylenirse söylensin “kaynak nerede” diye soranlara de Türkiye’nin KKTC’deki projeler için ayırdığı kaynağı işaret eden Erhürman, geçen yıl bunların çok azının kullanılabildiğinden yakındı.
Programı baştan sona inceledim. Tam bir akademisyen titizliğiyle konular enine boyuna ince elenip sık dokunarak elden geçirilmiş.
Bir başka ifadeyle ameliyat masası hazır. Siyasetçileri toplumun karşı karşıya kaldığı sorunlarda bu sorunlara çare bulacak hekim olarak görürsek, hekimler de hazır.
Söz sırası şimdi hastanın, yani halkın.
7 Ocak’ta hasta kararını verecek. Kendisini hangi doktorun, hangi yöntemle tedavi etmesini istediğine karar verecek.
Bize de o güne dek medya olarak hastanın sorunlarını anlatmasına yardımcı olacağız.
Bu haber 2030 defa okunmuştur

:

:

:

: