İslam ülkeleri KKTC’yi de tanısın

Ortadoğu’da Trump’ın attığı adıma karşı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan öyle bir adım attı ki hem İsrail hem de ABD, hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.
Ortadoğu’da Trump’ın attığı adıma karşı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan öyle bir adım attı ki hem İsrail hem de ABD, hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaştı.
Trump’ın “Kudus’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz” açıklamasından sonra Erdoğan’ın çağrısıyla İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletler, Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladılar
Karar öyle bir etki yarattı ki Fransa bile ABD’nin kararına karşı “Biz Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaya niyetli değiliz” açıklaması yapmak zorunda kaldı.
KKTC de Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı başta olmak üzere tüm düzeylerde Filistin’in yanında yer aldı. Destek açıklaması yaptı.
Peki İslam ülkeleri Filistin söz konusu olunca bu denli birlik olurken, KKTC söz konusu olduğunda neden bu birliği sağlayamıyor.
34 yıldır Türkiye’nin desteğiyle bağımsız bir şekilde varlığını sürdüren bu devletin varlığını neden görmezden geliyorlar.
Türkiye’nin önemli hukukçularından eski Adalet Bakanı ve aynı zamanda şu anda DSP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, bu soruyu Türkiye kamuoyunun tartışması için ortaya attı.
Türk, “Şimdi sıra, 34 yıldır var olan KKTC’nin tanınmasına gelmiştir. KKTC’nin başta Türkiye’nin yakın ilişkiler içinde olduğu devletler olmak üzere uluslararası toplum tarafından tanınması, Ada’da iki toplum arasında sağlam temellere dayalı barışın gerçekleşmesini de kolaylaştıracaktır. Kalıcı barış, ancak uluslararası hukuk açısından eşit taraflar arasında yapılacak müzakerelerle sağlanabilir. İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinde alınan karar örnek olabilir. İslam İşbirliği Teşkilatı devletlerinin KKTC’den esirgedikleri tanımayı gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir” dedi.
KKTC’nin müzakere heyetinde yer alan isimler de sohbet toplantılarında bu yönde bir beklentileri olduğunu gizlemiyorlar. Artık bu konuda adım atılması gerektiği konusunda hemfikirler. Hükümetin Türkiye ile istişare ederek bu konudaki adımları atması için müthiş bir fırsat var.
Bu fırsatı gole çevirmeliyiz. Sakın bunun çözüm çabalarını zora sokacağını düşünmeyin. Aksine Hikmet Sami Türk’ün de dediği gibi çözüm ancak uluslararası hukuk açısından eşit taraflar arasında yapılacak müzakerelerle sağlanabilir.
O eşitlikte şüphesiz KKTC’nin tanınmasıyla sağlanabilir.
Bu konuda harekete geçmek için çok geç bile kaldık. Demir tavında dövülür.
Filistin için gösterilen “ümmet kardeşliği” Kıbrıs Türkü için esirgenmesin…
Elhamdülillah biz de Müslümanız… Müslüman Müslümanla birlik olmazsa, İslam dünyası daha çok acı çeker. Bu böyle biline…
Bu haber 540 defa okunmuştur

:

:

:

: