Rumlara davul zurna az!..

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etmesinin ardından BM nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim dün BM Genel Kurulu’nda yaşandı.
ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul etmesinin ardından BM nezdinde şu ana kadarki en önemli girişim dün BM Genel Kurulu’nda yaşandı.
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararının hukuken geçersiz sayılması için Türkiye’nin öncülüğünde yapılan oylama, tek başına ABD’nin oyuyla veto edildi.
Ancak BM’deki Kudüs tasarısı, konseyin toplam 15 üyesinin 14'ünün lehte oy kullanmasıyla ABD’yi dünyaya karşı yalnız bıraktı.
Bu önemli bir moral üstünlüktür. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık kullandığı “Dünya 5’ten büyüktür” söylemi dün ilk kez “Dünya ABD’den büyüktür” halini aldı.
Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin gibi ülkeler de hakkın hukukun yanında yer almak zorunda kaldı.
Trump uluslararası arenada ABD’yi yalnız bırakan ve küçük düşüren bir karara daha imza attı.
Dün Filistin’e gösterilen bu duyarlılığın KKTC için de esirgenmemesi gerektiğini, hiç olmazsa Müslüman dünyanın KKTC’yi tanıyarak önemli bir girişimde bulunması gerektiğini yazmıştım.
Rumlar o kadar şımardı ki, İslam dünyası Filistin’de gösterdiği duyarlılığı KKTC ile dayanışarak göstermezse, İsrail – Rum yönetimi ittifakı Müslüman coğrafya için yeni bir tehlike oluşturacaktır.
Yılbaşından bir gün önce Türkiye’nin egemenlik alanında sondaj yapmaya başlayacak kadar aklını yitiren Rum yönetimine dün Türkiye’den çok önemli bir uyarı vardı.
Deepsea Metro-2 adlı sondaj gemisinin 31 Aralık'ta Türkiye'ye ulaşmasını beklediklerini açıklayan Albayrak “Kimse Akdeniz'i babasının denizi sanmasın” dedi. Akdeniz’in başı boş olmadığını dünyaya ilan etti.
Ne demişler, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.
Ne yazık ki Rumlara davul zurna da az geliyor.
Hal böyleyken bir de Rum lider Anastasiadis’in pişkin pişkin “Müzakere masasına oturmaya hazırız” demesi yok mu?
Sorarım size hangi müzakere masası?
Yazının başına dönecek olursak BM nezdinde Kudüs kararı nedeniyle yalnız bırakılan ABD gibi, Rumlar da dünyadan esaslı bir ders almak zorunda.
Dünya bu dayanışmayı çıkarları uğruna göstermek istemezse İslam dünyası o dayanışmayı göstermeli.
Yoksa bugün Filistin, KKTC, yarın başka bir İslam coğrafyası haksızlığa hukuksuzluğa karşı karşıya kalır. Eğer bugün o dayanışma gösterilemezse yarın haksızlığa uğrayan o ülkenin imdat çığlığını kimse duyamaz.
Bu böyle biline…
Bu haber 618 defa okunmuştur

:

:

:

: