Sırat köprüsü…

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi.
Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı.
Oylama öncesi BM Genel Kurulu'nda kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye tepki göstererek 'BM üyesi bir ülke diğer diğer üyeleri tehdit etti. Bazıları ise gelişme yardımlarının kesilmesiyle tehdit edildi. Bu kabul edilemez. Türkiye asla Kudüs’ü yalnız bırakmayacaktır. Filistin halkı asla yalnız kalmayacaktır. Dünya beşten büyüktür' dedi.
İlk şoku atlatan İsrail’den gelen “Reddediyoruz” açıklamalarına Filistin zafer çığlıklarıyla yanıt verdi. Filistin Devlet Başkanı 'Oylama sonucu Filistin için bir zafer' dedi.

“Dünya 5’ten büyüktür” diyerek Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanya yavaş yavaş dünya gündemine oturuyor, anlaşılmaya başlıyor.
Öyle ki bu beş ülkenin dördü bile ABD’nin haksız Filistin kararında dünya vicdanının yanında olmak zorunda kaldı.
Ortadoğu’yu yakmaya çalışan Trump’a ve ABD yönetimine esaslı bir ders verildi. Tehditlere boyun eğilmedi.
Elbette ki bölgedeki Amerikan politikaları bundan sonra daha da sertleşecektir. ABD kendisine yönelik bu başkaldırının önderliğini çeken ülkelerle ve onlarını yönetimleriyle uğraşmaya devam edecektir.
Bu bağlamda 2018’in Türkiye için oldukça zor geçeceğini pekala söyleyebiliriz.
Ama asıl zorluk 2019’daki cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Yeni sistemdeki ilk sınavını verecek Türkiye, o sırat köprüsünü geçebilirse önü açıktır.
Peki ya geçemezse…
Bunun hem bölgeye, hem Ortadoğu’ya, hem de KKTC’ye önemli yansımaları olacaktır.
KKTC’ye en önemli yansıması ise güçsüz bir Türkiye’nin, kendi başının derdine düşen bir Türkiye’nin KKTC’ye yeteri kadar destek olamaması olarak açıklayabiliriz.
Bu müzakere masasından, Avrupa ile ilişkilere, Doğu Akdeniz’de petrol ve gaz arayışına kadar kendisini hissettirecektir.
Türkiye sırat köprüsünü geçerken, KKTC’de onun sırtındadır. Türkiye düşerse burası da ayakta kalamaz. Dik duramaz.
Güçlü bir Türkiye, KKTC’nin de yönünü tayin edecektir.
Bu haber 526 defa okunmuştur

:

:

:

: