Siyasetçilere ev ödevi

Kıbrıs Araştırma Akademisi 15-20 Aralık tarihlerinde 7 Ocak seçimlerine yönelik önemli bir kamuoyu araştırmasına imza attı. Sonuçları değerli büyüğümüz Mustafa Ertanın hoca kamuoyuna duyurdu.
Kıbrıs Araştırma Akademisi 15-20 Aralık tarihlerinde 7 Ocak seçimlerine yönelik önemli bir kamuoyu araştırmasına imza attı. Sonuçları değerli büyüğümüz Mustafa Ertanın hoca kamuoyuna duyurdu.
497 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerle yüzde 3 hata payı verilerek yapılan araştırma, siyasi partilerin genel olarak durumları hakkında bir fikir verse de benim asıl önemsediğim oy oranları olmadı.
“Sandığa gitmeyeceğim” diyenlerin oranı gerçekten bizi gelecek için endişe duymaya itecek kadar yüksek. Yüzde 23.1 olarak beliren bu oran, bir siyasi parti kursa, belki de birinci olacak kadar çoğunlukta.
Bu rakam, siyasete yönelik nasıl bir güven erozyonu oluştuğunu da bize gösteriyor.
Seçmenin dörtte biri 30 yaşın altında. Gençler önemli bir güç. Siyasetin yönünü de onlar belirleyecek. Gençlerin taleplerine, isteklerine kulak verenlerin bir adım önde olduğunu görüyoruz. Bu konuda sol partilerin önemli bir avantaj yakaladığı ortada.
Bir diğer konu ise seçmenin doğum yerine göre dağılımı. Yüzde 72.3 Kıbrıs doğumlu seçmene karşı, yüzde 25.7 gibi azımsanmayacak bir Türkiye doğumlu seçmen var.
Bu seçmenlerin partilere dağılımında da YDP bir adım öne çıkıyor. Türkiye kökenliler YDP’nin siyasetini izliyor. Bu partinin barajı geçip başarılı olması da o seçmeni ikna kabiliyetinden geçiyor.
Gelelim en can alıcı mesele Kıbrıs sorununa. İki bölgeli federasyon isteyenleri oranı yüzde 27.7 ile ilk sırada yer alıyor.
KKTC’nin devamını isteyenler yüzde 21.8 ile hemen bu grubun peşinden geliyor.
İki ayrı devleti savunanlar ise yüzde 16.9.
Ama şimdi sıkı durun. Öyle bir oran var ki üstelik yüzde 18.7 gibi güçlü bir rakam bu…
Türkiye’ye bağlanmayı istiyor.
İşte bu rakam Kıbrıs’ta siyaset kurumu tarafından iyi okunmalı. İnsanlar neden bezdiler ve neden bizim siyasi kurumlarımızın sorunların üstesinden gelemeyeceğini düşündüler ki Türkiye’ye bağlanmak istiyorlar?
İşte bu sorunun cevabı üzerine kafa patlatmak 7 Ocak seçimlerinde kim kaç oy alır hesabından daha önemli geliyor bana.
Siyasetçilerin bu soruya bulacakları çözüm, ülkenin yönünü de tayin edecek. Bugün yüzde 18.7’yi görmezden gelirseniz, yarın yüzde 30-40’ı geçen rakamlara yükselen bu kitlenin karşısında duramazsınız. “Biz bağımsız bir devletiz, KKTC’yiz” diyen herkes, önce “Bu halkın neden bize güveni kaybolmayı başladı” diye düşünmesi gerekiyor.
“Sandığa gitmeyeceğim” diyenler ile “Türkiye’ye bağlanalım” diyenlerin oranı, Kıbrıs’ta siyaset yapan herkesin en önemli ev ödevidir. Bu ödevi çalışıp sorunun cevabını bulmayı başaran, 7 Ocak sonrasında da başarının mimarı olur.

Bu haber 216 defa okunmuştur

:

:

:

: