Züğürt Ağa Trump!..

Trump, BM Genel Kurulu’nda kendi aldığı Kudüs kararına karşı yapılan oylama öncesi açık açık 'Bizden yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar alıyorlar, sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Oylamayı izliyoruz. Bize karşı verilen oyların hepsini kayda alıyoruz' dedi.
Trump, BM Genel Kurulu’nda kendi aldığı Kudüs kararına karşı yapılan oylama öncesi açık açık 'Bizden yüz milyonlarca hatta milyarlarca dolar alıyorlar, sonra da bize karşı oy kullanıyorlar. Oylamayı izliyoruz. Bize karşı verilen oyların hepsini kayda alıyoruz' dedi.
Yanı açık açık dünyayı tehdit etti. Ama o tehdit tutmadı. Aksine BM’de ezici bir çoğunlukla Kudüs’ün İsrail başkenti olarak tanınması fikri reddedildi. ABD’nin kararı, dünya kamuoyunun vicdanında mahkum oldu.
Tabii bunun üzerine sosyal medyada Trump’ı tiye alan çok komik paylaşımlar aldı yürüdü. Bunlardan bir tanesi dün benim de elime geçti. Önceleri çok güldüm ama sonrasında beni bu yazıyı yazmaya kadar itti.
Sosyal medya, ünlü Züğürt Ağa filminde Şener Şen’in seçim öncesi köylüye yaptığı konuşmayla çalkalanıyor. Filmde tüm baskıya rağmen istediği sonuç çıkmayınca Ağa’nın yaptığı konuşma, Trump’ın görüntüsü üzerine montajlanarak paylaşılıyor.
Ne diyordu Züğürt Ağa filminde köyün ağası Şener Şen…
“Gözünüz önüne aka da kör kalasınız nankör itler…Ulan hepinizi ben doyiririm. Avradınızı ben alirim. Ökünüzü, sapanınızı ben veriyim…Ula şurda 142 başsınız. Hepinizi ben besliyim. Valaha satarim köyü ha…”
Ama filmde ağanın tehditlerinin sökmez. Filmde köylünün kendi seçimini yaptığı gibi, gerçek hayatta da kendisini dünyanın ağası gören ABD’nin tehditleri, dünyaya sökmedi. Dünya kendi kararında diretti.
Züğürt ağa filminde çöken feodal yapının farkına varamayan ve sistemin değiştiğini göremeyen ağanın yanılgısı gibi, ABD de yeni dünya düzeninin değiştiğini, artık dünyanın beşten büyük olduğu yeni bir anlayışın hakim olduğunu fark edemiyor.
Ama bunu öğrenecek. Çünkü dünyada yeni güç dengeleri oluşuyor. Çin önemli bir güç. Rusya zaten öyle. İngiltere her ne kadar ABD ile sıkı müttefiklik ilişkisi içinde olsa da Kudüs kararında Washington’un yanında yer almaya cesaret edemedi.
Bir diğer yanda AB zaten ABD’ye karşı geleneksel olarak hep pozisyon alıyor.
Diğer yandan Ortadoğu’da kendi milli çıkarları için ABD’den bağımsız bir politika güden Türkiye…
Kısaca artık Züğürt Ağa’nın sözü eskisi kadar etkili değil. Yeni dönemde ağa, yani ABD Başkanı Trump, sözünün dinlenmesini istiyorsa uluslararası hukukun bir parçası olmak zorunda olduğunu bilecek.
Yoksa filmin sonunda Züğürt Ağa’nın olduğu gibi o da madara olur.
Kıssada hisse.
Siz siz olun, sonucuna katlanamayacağınız resti kimseye çekmeyin…
İyi pazarlar…
Bu haber 205 defa okunmuştur

:

:

:

: