Yeni yıl ve güzel beklentiler

Yazdık, çizdik, yorumladık...
Yazdık, çizdik, yorumladık... Kah güldük kah ağladık. Kocaman bir yılın sonuna geldik. Çift sayıların uğuruna hep inanmışımdır. 2018 yılından da umutluyum. 2017 yılının son günlerini yaşarken büyük bir heyecan kaplamıyor değil içimi... Tek ben mi yaşıyorum bu heyecanı, umudu diye araştırmacı kimliğimi bu noktada da devreye sokup sordum soruşturdum bireylerin beklentilerini. Ev hanımlarımıza, girişimci kadınlarımıza, üniversite öğrencilerimize, işverenlerimize, ücret veya yevmiye karşılığında çalışan işçilerimize yani kısacası kiminle karşılaştıysam iki arada bir derede de olsa yeni yıldan umutlu mu, beklentileri neler diye sordum. Gelelim sonuçlara.
Öncelikle ev hanımlarına sordum. 2018 yılından neler istiyorsun? Hanımlarımızın verdiği ortak bir cevap var ki o da, konut kiralarının daha düşük olması. Kendileri eve giren maaşın büyük bir bölümünün kiraya gitmesinden dertli. Fiyatlar düşsün istiyor. Bir diğer beklentisi de gıda fiyatlarının düşmesi. Daha fazla etli yemek pişirmek istiyor hanımlarımız. Ev hanımlarımızın bir isteği de sosyal aktivitelerini arttırmak. Bu aktivitelerin bütçelerine uygun olması. Sosyalleşmek istiyor hanımlarımız. Soruyu ne kadar ekonomik anlamda sorsam da konu kadın haklarına bir şekilde yine getirildi. Hemen hemen hepsi kadın haklarının iyileştirilmesini istiyor. Eşitlik, eşitlik, eşitlik! Bu cevabı ücret veya yevmiyeli olarak çalışan kadınlarımızda da görüyoruz. Soruma ilk verdikleri cevap; erkeklere göre eşit işe eşit ücret istiyoruz diyorlar çalışan kadınlarımız. “Yan masamda oturan beyefendi ile aynı işi yapıyorum fakat aynı ücreti almıyorum!” diyor kendileri. Haklılar... İyileştirilmeli. Ücretli olarak çalışan kadın-erkek çalışanların verdiği ortak cevap ise ulaşımın ucuzlaması. Bütçelerinde ciddi bir yer tuttuğundan şikayetçiler. Bir diğer dilekleri ise, daha çok yurt dışı tatiline çıkabilmek. Döviz kurundan dolayı bu tatillerin kendileri için neredeyse bir hayal olduğundan şikayetçiler. Gezmek istiyorum diyorlar. İşverenlerimiz ise, yatırımlarını arttırmak istiyorlar. Dış ticaret hacminin arttırılması ise en çok istediği şeylerden biri. Vergilerin azaltılması, devlet teşviklerinin arttırılması nasıl da güzel olur diyorlar. Üniversite öğrencilerini ise unutmadım tabii ki. İlk cevapları “Hocam mezun olacağız bu sene, iş bulmak istiyoruz!” oluyor. Yeni mezunlar için istihdam alanlarının genişletilmesi en çok istenen şey. Burs imkanlarının arttırılması ise olmazsa olmazları.
Peki ben ne istiyorum? Huzur dolu, sağlıklı, barış içinde refah seviyesi yüksek bir dünya diliyorum 2018 yılından. Satın alma gücünün artmasını diliyorum. Gelir dağılımı eşitsizliğinin azalması isteklerimden bir diğeri. Ekonomik büyümenin devam ettiği, bol bol güldüğümüz keyifli günler diliyorum. Üretim arttıkça işsizliğin de azaldığı bir yıl olsun istiyorum. Bunun dışında sevgi ve saygı dolu bir yıl istiyorum. 2018 ve daha nice yıllar güzellikle, iyilikle bizimle olsun efendim. Sevgiyle kalın.
Bu haber 206 defa okunmuştur

:

:

:

: