YOLSUZLUĞA KARŞI YENİ DÖNEM

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman gazetecilerle buluştu
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman gazetecilerle buluştu

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bazı gazeteci ve köşe yazarları ile gazete ve televizyon yöneticileriyle buluştu. Manifestonun ikinci kısmı olan Demokratikleşme Paketi’nin de paylaşıldığı toplantıda Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı hakkında da detaylı bilgi verildi. CTP’nin yeni dönem politikalarının merkezinde ekonominin olduğu üzerinde duran Erhürman, ilk bölümde manifestodan bilgi aktardı, ikinci bölümde soruları yanıtladı.

Lefkoşa’da genç girişimcilerin hayata döndürdüğü Alice Home’da gerçekleştirilen toplantıda haysiyet, adalet, üretim ve hizmet etrafında şekillenen politikalar paylaşıldı. Turizmin odak noktasına alındığını kaydeden Erhürman, UBP-DP Hükümeti’nin Karpaz’a dahi el attığını, şimdi de kalkmış ‘emirname yırtılıp atılacak’ dediklerini belirterek, CTP’nin, Karpaz bölgesinde tarım, alternatif turizm ve eğitim odaklı bir kalkınma planı hazırladığını, bu bölgeyi kalkınmada öncelikli bölge olarak belirlediğini ve bölge gençlerine istihdam ve girişim olanakları yaratmayı hedeflediğini, imar planını iki yıl içerisinde özel sektörden ve üniversitelerden de hizmet alarak hazırlamayı programladığını, UBP’nin bu tavrının bölgenin mahvolmasına sebep olabileceğini söyledi. Erhürman ilçeler bazında atılacak büyük adımlardan da bahsederek, Girne ve Mağusa limanlarına marina yapılması ve Lefkoşa ve Mağusa sur içi, Girne antik liman bölgesi ve Lefke kasaba bölgesinde ‘old town’ların yaratılması için plan ve projelerinin hazır olduğunu kaydetti. Erhürman, CTP’nin görev süresi boyunca teşviklerin de yapılacak planlar çerçevesinde verileceğini söyledi.

Göreve gelir gelmez, Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası’nın, “Bakanlar Kurulu, ehil ve uygun gördüğü herhangi bir kişiye, ismen veya makam olarak, işlenen herhangi bir suç ile ilgili olarak, soruşturma yapmak için yetki verebilir” hükmünün kullanılarak, gündemde önemli yer tutan yolsuzluk iddialarının soruşturulmasına derhal başlanacağını kaydeden Erhürman, özel soruşturma memurları vasıtasıyla bu soruşturmalardan hızla sonuç alınacağını belirtti. Yolsuzlukları daha hızlı tespit etmek ve sorumlular hakkında idari ve cezai işlemler başlatmak için gerekli adımların hızla atılacağını ifade eden Erhürman, Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası’nda yapılacak değişikliklerle Yasa kapsamına giren tüm kişilerin haksız mal edinme, mal kaçırma veya gizlemesinin önüne geçilmesi için daha etkin ve hesap vermeyi zorlayıcı mekanizmaların devreye sokulacağı üzerinde durarak, CTP’nin hükümette olduğu 2014 yılında güncellenerek işlevsel hale gelmesi sağlanan Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın yarattığı olumlu zeminin elektronik ortam dahil kapsamı genişletilerek, işlevselliğinin daha da artırılmasının sağlanacağını kaydetti. Erhürman yasaların AB mevzuatı ile uyumlaştırılması sürecine de yeniden başlanacağını söyledi.
Bu haber 18 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER