Yeni bir yıla ölüm haberleriyle girmek…

2017’de 37 can verdik yollara…Yeni yılın ilk gününe de trafikte ölüm haberleriyle uyandık…
2017’de 37 can verdik yollara…Yeni yılın ilk gününe de trafikte ölüm haberleriyle uyandık… Cenneti cehennem gibi yaptığımız bu güzel ülkede, uzun yıllardan beri kanayan bir yarayı tedavi edemedik. Bayramlar, yeni yıllar, heyecanlı ve hareketli günlerimizken aynı zamanda acılı, trafik kazaları belası yüzünden. Artık rutinimiz oldu her özel günde birilerini yollarda kaybetmek… Ya sakat kalanlar…
Alın yazımız gibi!!! İçimizde bir yakınını, dostunu trafik kazasında kaybetmeyen birileri kaldı mı dersiniz? Artık bunları da kanıksadık galiba…
Trafik kazaları doğal afet meseleleri gibi ele alınmalı belki de... Nasıl ki depremler, seller, fırtınalar dünyada canlar alırken, trafik de bizim ülkemizde onlarca, yüzlerce ocak söndürüyor.
Belki de bu ülkede, hiçbir sorun trafik kadar can alıcı, insani ve maddi açıdan tahrip edici olmamıştır. Savaşlardan daha kanlı, depremlerden daha yıkıcı bir bela gibi başımızda…
İnsani kayıplarımız, kaybolan değerler ve trafik kazalarının neden olduğu maddi zararlar…
Trafik kazalarının sonuçları her açıdan bir facia… Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bunun yanında bilinçsiz sürücülerin de artması ve trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.
Peki bu bizim kaderimiz mi?
Halen devam eden bu korkunç felaketten kurtulmak için, öncelikle sorunun varlığı kabul edilmeli ve uygun bir devlet politikası oluşturulmalıdır.
Tafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik ortaya konacak planlar, mutlaka süreleri belirtilmiş, ölçülebilir hedeflerle tarif edilmelidir.
Genel hedeflere erişme yolunda, her kuruluşun kendi uygulamaları ile ilgili yine süre ile bağlantılı ölçülebilir hedefler ortaya konmalıdır.
Yol Güvenliğini sağlamak için, bir “Yol Güvenlik Teşkilatı” kurulmalıdır.
Hız sınırları azaltılmalıdır.
Emniyet kemeri kuralı daha sıkı kontrol edilmelidir.
Alt yapının güçlendirilmesi gereklidir. Alkol ve uyuşturucu kullanıp, trafiğe çıkan kim varsa, kaza yapmasa dahi en ağır hapis ve para cezaları almaları gerekmektedir. Önce kendi canını, sonra başkalarının canını yakmak için alkol ve uyuşturucu kullanıp yola çıkanlara daha büyük cezalar verilmezse, canlar yanmaya, yuvalar yok olmaya devam edecektir.
Caydırıcılığın başlıca yolu, ağırlaştırılmış cezalar vermek ve trafikte insan öldürmenin basit olmadığının herkese göstermek olmalıdır.
İlköğretimde, orta öğretim ve yüksekokullarda trafik eğitimi gösterilmelidir. Hemen her tatil döneminde yaşanan bunca acıya rağmen neden hâlâ bu kadar kaza oluyor? Neden bu kadar ölüyor, sakat kalıyoruz? Sorun yollarda mı? Peki, vatandaş olarak bizlere ne gibi görevler düşüyor?
Bu haber 369 defa okunmuştur

:

:

:

: