Özdil Nami’nin gösterdiği fotoğraf

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Kıbrıs müzakerelerinde Başmüzakerecimiz olan Özdil Nami idi.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum Kıbrıs müzakerelerinde Başmüzakerecimiz olan Özdil Nami idi.
7 Ocak’ta CTP’nin Lefkoşa Milletvekili Adayı olan Nami ile seçimi konuştuk. Ama röportajın en kilit bölümü Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Parametreler değişecek” sözüyle neyi kastettiğiydi.
Star Kıbrıs’ın dün manşete taşıdığı Çavuşoğlu, “Bu parametrelerle 10 yıl daha müzakere etsek, Rum tarafı çözüme yanaşmayacak” diyordu.
Özdil Nami, Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği parametrenin, “BM parametreleri” olmadığını söyledi. Yani Kıbrıs müzakerelerinde “Siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm” tezinden vazgeçmiş değiliz.
Özdil Nami, Çavuşoğlu’nun sözünü ettiği durumun müzakerelerin çok daha sonuç verici bir pozisyona getirilmesi kararlılığı olduğunu söyledi.
Şüphesiz bu konumda Rumlar ayak direyecek. Özdil Nami de bunu kabul ediyor zaten. Hatta Rum liderin vereceği cevapları bile harfiyen açıkladı.
Sayın Nami’ye göre Rum lider, Türk tarafının tezleri karşısında
şunları söyleyecek…
“Bizim için değişen bir şey yok, kaldığı yerden devam etsin…”
“Zaman sınırlamasını kabul etmem…”
“Çözüme ulaşılamazsa Türk tarafının statüsü ne olur tarzında sorulara yanıt vermek zorunda değilim...”
Gerçekten de bu cümleler çok tanıdık. Çünkü Rumlar yıllardır bu cümlelerle politika yapıyorlar.
Ama Özdil Nami’ye göre bu kez durum farklı. Rumlar artık yanında asla müttefik bulamayacak. BM bizim tarafımızda olacak.
Çünkü Genel Sekreter de bu kez müzakerelerin sonuç alıcı bir pozisyonda yürümesini istiyor.
Özdil Nami’ye İslam dünyası Kıbrıs sorununda Filistin meselinde olduğu gibi neden ortak bir tutum sergilenemediğini de sordum.
Cevabı çok netti. “Bugün gazetelere bakın, kiminle kimin fotoğrafı var” diye soruma soruyla cevap verdi Başmüzakerecimiz…
Rum Yönetimi lideri Anastasiadis Suudi Arabistan’a günübirlik ziyarette bulunmuş, Rum basını bu görüşmeyi “Riyad’da büyük adım” diye alkışlamıştı.
Gerçekten sadece bu fotoğraf bile İslam dünyasının neden birlik olamadığını çok acı bir şekilde bize gösteriyordu.
Özdil Nami de bu gerçeğin altını çizerek, “Halka doğruları söylememiz lazım. İslam İşbirliği Teşkilatı’nda Suudi Arabistan’ın veto ettiği hiçbir karar alınamaz. Hoşumuza gitmese bile karşımızdaki durum budur. O yüzden halka olmayacak vaatlerde bulunmamalıyız. Bırakın Suudi Arabistan’ı Filistin bile KKTC’yi tanımadı. Dışişleri Bakanı’mız İstanbul’daydı. Filistin lideri onunla bile görüşmedi” dedi.
Özdil Nami’nin yaptığı tespit Kıbrıs müzakerelerinde gidilecek yolun adresidir.
Yanlış adres bizi doğru yola çıkarmaz. O yüzden bu adresi doğru okumalıyız…
Bu haber 392 defa okunmuştur

:

:

:

: