'KOALİSYON KONUSUNDA ÖNCEKİ SÖYLEMLERİMİZDE DURUYORUZ'

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, seçim sonucunu değerlendirdi.
Erhürman, basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'Sonuçlar gelmeye devam ediyor. Elimize ulaşmaya başlayan sonuçlar yüzde 60’ı ortaya çıkmış görünüyor. Bu sonuçlara göre UBP birinci, CTP de 2. Parti gibi görünüyor. Tabloyu daha net görmek için yarın sabahı görmek gerekecek. Sonuçlar böyle olduğuna göre halkımızın kararına sonsuz saygı duyduğumuzu açıklamak isterim. Arzu ettiğimiz bir sonuç değildi ama CTP olarak 47 yıllık bir partiyiz ve bu yıl içinde partimizin iniş ve çıkışları oldu. Bu seçimde halkımızın takdiri bu yönde oluştu ve bizim açımızdan mücadele devam ediyor. Ülkede hakim olan sistem gelecek kuşaklara hak ettikleri bir ülke bırakacak bir sistem değil. CTP için mücadele yarın sabahtan itibaren daha da yükselerek devam edecek. Bizim için herhangi bir şeyin bitişi değil, hatta bir başlangıçtır. Biz sol bir partiyiz. İniş çıkışlardan gerekli dersleri çıkarmış bir partiyiz. Mücadelenin bir evresinin kapanıp yeni bir evresinin başladığı bir durumdur. Seçim öncesi söylediğimiz gibi haysiyet için, adalet için, üreterek var olmak ve halkın hak ettiği insan onuruna yaraşır kamu hizmetlerinin verilmesi için mücadelemiz devam edecek. Nerede olursak olalım CTP’nin ideallerinden hiçbir şey değişmez. Şu ana kadarki değerlendirmelerimiz bunlar.

'KOALİSYON KONUSUNDA ÖNCEKİ SÖYLEMLERİMİZDE DURUYORUZ'

Biz seçimden önce tavrımızı koyduk, bu tavırla bağlıyız. Tavrımızı değiştirecek değiliz. UBP ile bir koasliyon kurmasına Parti Meclisimizin onay vereceğini hiç düşünmediğimi paylaşmıştım. CTP Genel Başkanı olarak düşüncem aynıdır. Koalisyon konusunda önceki söylemlerimizde duruyoruz. Seçimden önce başka sonra başka söyleyen bir parti hiçbir zaman olmadık. Rakamlar netleştikten sonra parlamento aritmetiği de ortaya çıkacak ve buna göre koalisyon görüşmeleri yapılabilecek gibi görünüyor. Ama bu konularda konuşmak için çok erken. Seçim öncesi söylediklerimiz şu an için düşüncelerimizdir. Aritmetik ortaya çıktıktan sonra yetkili kurullar toplanıp değerlendirmelerini yapar. Nasıl bir hükümet tablosu ortaya çıkacak, ülkeyi yönetecek aritmetik tabloya sahip olacak mı görmemiz lazım. Bizim için yarından itibaren mücadelenin yeni evresi başlıyor. Kimse CTP’den yuvasına çekilme falan beklemesin, yarından itibaren yine köylerde, sokaklarda olacağız. Halkımızın layık olduğu bir sistem eninde sonunda kurulacak, CTP de bunun öncülüğünü yapacak. Hangi koalisyon kurulur, erken genel seçim olur mu diye konuşmak için çok erken ama biz ne yapacağımızı biliyoruz.

CTP seçimden önce ne söylediyse hepsini yapacak. Tüm yolsuzluk iddiaları CTP tarafından polis ve savcılık nezdinde yetkili makamlara ulaştırılacak, davalar açılmaya devam edecek, parlamentoda aynı şeyler devam ederse halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yapanın yanına kar kalmaması için CTP en yoğun çabayı koyan parti olacak. Yolsuzluk iddialarıyla ilgili tavrımız seçim sonuçlarıyla bağlı değildir. Sonuç alınması için elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız.

Seçime katılım oranı düşük. Yüzde 62’lerde kaldı. Siyasi partiler gerçekten halkın siyasete katılımı için çok daha yoğun çalışmak zorunda. Yeniden sokakta, köylerde olacağız dediğim şey de bununla bağlantılı. Halkın sadece %62’si sandığa gidiyorsa hiçbir partinin sevineceği bir şey değil. Halkımıza ulaşmakta tüm siyasi partiler olarak çok daha fazla çalışma ortaya koymak zorundayız. Halkımızın mesajını aldık. Mücadele öyle bir günde başlamaz, bir günde bitmez. Bizde mücadele de gelecek de çok uzun sürer. Bu görevi de hakkıyla yerine getireceğimiz konusunda halkımıza verdiğimiz sözün arkasındayız.

18 ayda yaptıkları hukuksuzlukların, adaletsizliklerin sandıkta aklanabilecek şeyler olmadığını söyledim. Bu yaptıklarının aklanacağı yer yargıdır, denetim organlarıdır. Bunları harekete geçirmek konusunda bize düşen işin yapılmasının arkasındayız.

En yetkili karar organımız kurultaydan sonra parti meclisimizdir. Parti meclisinde koalisyon da dahil vereceği her karar hepimiz için bağlayıcıdır. En kısa zamanda toplanacak, değerlendirmesini yapacak ve bu karar hepimiz için bağlayıcıdır'.
Bu haber 158 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER