Hükümeti kim kuracak?

Seçim bitti ama düğüm çözülmedi. Üstelik geçen döneme göre işler bu kez biraz daha karışık.
Seçim bitti ama düğüm çözülmedi. Üstelik geçen döneme göre işler bu kez biraz daha karışık.
Halk UBP’yi birinci parti yaptı yapmasına ama tek başına iktidar olma şansı da vermedi.
Yüzde 35.5 oy almış bir partinin tek başına iktidar olamaması ne yazık ki bu sistemin getirdiği önemli bir açmaz. Başkanlık sistemi önümüzdeki dönemde Kıbrıs siyasetinde daha fazla gözle görünür biçimde tartışılacak. Çünkü bu sistemin siyasal istikrar getirmediği ortada.
Başkanlık sistemi dışında güçlü iktidar için birinci olan partiye ekstra beş sandalye şeklinde öneriler de tartışılabilir. Bunların hepsi önümüzdeki dönemin tartışma konuları olacak. Gerçek olan şu ki, bu sistem bu şekilde devam ettirilemeyecek.
Gelelim dünden itibaren siyasetten sokağa, çarşı pazardan, esnafa herkesin dilinde olan koalisyon hesaplarına.
Siyasi partiler sonuçlar henüz çok yeni olduğu için renk vermiyor.
UBP’nin DP ile birlikte sandalye sayısının hükümet olmaya yetmemesi, iktidarı büyük ortağını yeni alternatifler aramaya itiyor.
Seçenek çok değil. İlk hesap UBP ve DP’ye YDP’nin de katılmasıyla 26 milletvekiline ulaşılması olarak görülüyor. Ama 26 milletvekili ile hükümet etmenin zorlukları herkesçe malum. Bu yüzden 27 sayısının zorlanması gerekiyor.
Üç partiye ilaveten TDP’nin de olacağı dörtlü bir koalisyonun çalışmasındaki zorluklar da ortada. O da güçlü bir ihtimal olarak görülmüyor.
Şimdi sıkı durun. Hiç de yabana atılmayan bir bomba iddia var.
Buna göre CTP ve HP’nin, UBP ve DP dışında bir hükümet kurulması için zemin yokladığı iddia ediliyor.
CTP , HP ve TDP’ye YDP’nin de katılmasıyla iktidardan hesap soracak geçici bir hükümet kurulmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor.
Süresi belli olan bu geçici hükümet, hem Kudret Özersay’ın hem de Tufan Erhürman’ın şikayet ettiği geçmiş döneme ilişkin bir hesaplaşma fırsatı da sunacak.
TDP’nin bu koalisyona katılması zor değil. Zaten sayıları yetse, bu üçlü koalisyonun hemen kurulması işten bile değil.
Hatta Başbakan Özgürgün, bu iddiaları seçmene şikayet konusu yapacak kadar seçimin hemen arifesinde gündeme de getirmişti. Bunu biliyoruz.
Burada kilit konumda olan parti, yüzde 7 oyla üç milletvekili çıkarmayı başaran YDP’nin izleyeceği tutumdur.
Bu fikri ortaya atanlar, Sayın Erhan Arıklı’nın, seçimin hemen ardından ortaya attığı “Haziranda bir seçim daha olabilir” iddiasını, kendisinin de geçici hükümet fikrine uzak olmadığının göstergesi olarak sunuyor.
Yani CTP, HP, TDP ve YDP dörtlüsü, 27 sandalye sayısıyla süresi belli bir hükümet ortaklığına girişebilir.
Tabi bunların hepsi şimdilik sadece senaryo boyutunda konuşuluyor.
Ancak CTP ve HP’nin seçimin hemen ertesinde de UBP’ye yönelik sert söylemlerini sürdürmesi, bu ihtimali denemek isteyeceği iddialarını kuvvetlendiriyor.
Bu haber 330 defa okunmuştur

:

:

:

: