Bulun 24’ü gelin…

Seçim sonuçları dün resmen açıklandı.
Seçim sonuçları dün resmen açıklandı. Yeniden Doğuş Partisi’nin milletvekili sayısı basında çıkanın aksine üç değil, iki olarak açıklandı. Daha önce kazandığı ileri sürülen YDP’nin Girne adayı Fuat Tek’in yerine, DP’den Koral Çağman’ın kazandığı YSK açıklamasıyla netleşti.
Böylece UBP ve DP’nin milletvekili sayısı 24’e çıkarken, diğer yanda muhalefetten yer alan CTP-HP ve TDP’nin milletvekili sayısı da 24 oldu.
Kilit parti ise iki milletvekili ile Yeniden Doğuş Partisi haline geldi. Peki Yeniden Doğuş Partisi, 7 Ocak’ta kilitlenen sistemi hangi doğrultuda açacak.
Bunu dün Ada TV’de canlı yayında telefonla programıma katılan Genel Başkan Erhan Arıklı’ya sordum.
Cevabı şöyle oldu:
“Siyasette öngörülü olmak çok önemli. Ben Pazar günü saat 10.00’da oy kullanırken şunu söyledim. Bu seçim sistemiyle girdiğimiz seçimden hayırlı bir netice çıkmayacak. Çünkü istikrarlı bir hükümetin çıkması mümkün değil demiştim. En az üç partili bir koalisyonun olacağını söyledim. Üç partili koalisyonla da istikrarlı bir hükümet olmayacağı çok açık diye özellikle vurgulamıştım. Haziran ayında yerel seçimle birlikte yeniden bir genel seçim öngörüyoruz. O yüzden partimizin olağanüstü genel kurulunu toplayacağımı söylemiştim. Seçim sonuçları kimilerine göre sürpriz gelebilir ama bana göre değil. Bu tabloyu üç aşağı beş yukarı bekliyordum.
Biz şimdi diyoruz ki bulun 24’ü gelin. Ancak bizim karşımıza gelecek siyasi parti bir seçim hükümeti kurma arzusuyla gelmeli. Çünkü 26 milletvekiliyle icraat hükümeti kurabilmek mümkün değil. Bu yüzden seçim sisteminin değiştirilmesinin kaydı şartıyla biz her türlü hükümeti içeriden ya da dışarıdan destekleriz. Tabi burada yetkili olan partinin yetkili kurallarıdır…”
“Seçim hükümeti bile olsa UBP-DP ikilisine mi, yoksa CTP-HP-TDP üçlüsüne mi yakınsınız” şeklindeki soruma da yanıt veren Arıklı, şunları kaydetti: “Hükümeti kim kuracak bilmiyoruz. Bir teklif gelsin, düşünürüz. Sağ olabilir, sol olabilir. Hiç fark etmez. Çünkü bir icraat hükümeti olmayacak. Biz bu seçim sistemini değiştirecek her siyasi partiye eşit mesafedeyiz. Hepsiyle koalisyon yapabiliriz…”
Hükümeti kuracak partiden istedikleri seçim sistemini de anlatan Arıklı, “Tek bölgeli çarşaf liste istiyoruz. Karmanın olmadığı bir sistem istiyoruz” dedi. YDP lideri, yaşanan bütün sıkıntıların karma oylardan kaynaklandığını ifade etti.
Geçersiz oyların yüzde 11’lere ulaşmasının bunun en büyük göstergesi olduğunu belirten Arıklı, bu sistemin hemen terk edilmesi gerektiğini ifade etti. YDP lideri, “Ne kadar çok cenazeye gidersem, ne kadar çok düğüne gidersem o kadar oy alırım diye düşünen adayların tuzağına düşülmemeli” diye de eklemeyi ihmal etmedi.
Görünen o ki YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın kapısını çalacak parti, erken seçimi göze alacak. Aksi halde hükümet kurulamazsa zaten haziranı da beklemeden anayasaya göre 60 gün içinde seçime gidilmek zorunda kalınacak. Hangisi hayata geçecek. Bunu bekleyip göreceğiz…

YSK Başkanı Şefik’ten YDP’deki  ‘49-50’ tartışmasına açıklama

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sayın Narin Ferdi Şefik, dün Ada TV’de canlı yanında programıma bağlanarak çok önemli bir tartışmaya açıklık getirdi. Basında çıkan haberlerde milletvekili sayılarında YDP’nin 3 sandalyeye sahip olduğu, DP’nin de 2 vekile sahip olduğu ifade ediliyordu. Bunun da YDP’nin bir adayının gerekli bir belgeyi YSK’ya vermediği için, oy sayımında 50 aday üzerinden değil de 49 aday üzerinden hesaplama yapılması nedeniyle gerçekleştiği ifade ediliyordu.
YSK Başkanı Narin Ferdi Şefik, konu hakkında şunları söyledi: “Biz yasayı uygularız. Yasaya göre partiler adaylarını bize sunar. Bunlar geçici olarak ilan edilir. Adaylık başvurularıyla ilgili belgeler istenir. Bir süre verilir. Bizim o safhada bir tavsiyede bulunmamız mümkün değildir. Bu görev ilgili siyasi partiye aittir. Adaylıkta bir aykırılık olursa bu kişi listeden çıkmaz. Listede olmaya devam eder. Hatta ölüm halinde bile adayın ismi listeden çıkmaz. Listede kalmaya devam eder. O partiye bir mühür vurulduğunda o partinin o adayıyla ilgili bir sorun yokmuş gibi işlem görür. Şu anda Yeniden Doğuş Partisi’ne vurulan her mühür 50 oy olarak işlem görmüştür. 49’u kim nereden çıkardı bilmiyorum. YSK bunu uygulamamıştır. Bunu iddia edenler oldu ama böyle bir şey yok. Yasanın 63. Maddesi 1976’dan beri orada vardır. Böyle yanlış bir yorum hem seçimi, hem de YSK’yı yıpratır.
Daha önce açıklanan milletvekili sayıları ile ilgili veriler ise zaten bize ait değildir. Biz kendi verimizi bugün açıkladık. O yüzden biri eksildi, biri arttı diye bir durum söz konusu değildir. “Milletvekili sayısı düştü” kelimesi ancak şu şekilde olur, bundan sonra bir itiraz yapılır ve sayı değişirse o zaman olur. Şu anda böyle bir durum söz konusu değildir.”
Bu haber 1009 defa okunmuştur

:

:

:

: