Özgürgün ve Özersay’ın yer almadığı UBP-HP hükümeti olabilir mi?

Hükümet senaryoları havada uçuşuyor.
Hükümet senaryoları havada uçuşuyor. Erken seçim kesin gibi. Yüzde 35.5 oyla 21 milletvekili çıkaran UBP’yi dışarıda bırakacak bir formül ağır basıyor.
Buna göre en çok konuşulan formüller arasında CTP, HP, TDP ile birlikte DP’nin de destek vereceği bir hükümetle 27’nin bulunması ve Başbakan Özgürgün hakkındaki iddialara yargı yolunun açılması öngörülüyor.
DP Genel Sekreteri Afet Özcafer’in “UBP ile koalisyona sıcak bakmıyorum” sözlerinin de bu ihtimali güçlendirdiği öne sürülüyor.
Hükümette olmayan bir UBP’nin yargı süreciyle karşı karşıya kalması hiç şüphesiz olası bir erken seçimde DP’nin UBP’ye kayan oylarını geri almasına neden olabilir. Bu anlamda DP’nin CTP, HP, TDP koalisyonuna destek vermesi sürpriz olmaz.
Fakat nereden bakaranız bakın halkın yüzde 35.5 oyuyla 21 vekil çıkararak birinci parti çıkan UBP’nin hükümet dışı bırakılması demokratik anlayış açısında bir sakatlık yaratır. Bu bir gerçek.
Şimdi sıkı durun. Siyaset kulislerinde konuşulan son formül çok başka. Buna göre UBP ve HP koalisyonu yeniden gündeme gelebilir. HP’nin çekincelerinin bir kenara bırakılması için Özgürgün ve Özersay’ın hükümette olmayacağı bir hükümet formülü üzerinde konuşuluyor.
Hadi biraz daha ilerisini söyleyelim. Bu hükümetin Başbakanı’nın da Faiz Sucuoğlu olabileceği ifade ediliyor.
Ankara da KKTC’deki hükümet sıkıntısı konusundaki karamsarlığını gizlemiyor.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Hükümet kurmada karamsarlık var. Umarım 'koalisyona girmeyiz' gibi açıklamalar bir kenara bırakılır, inşallah hükümet kurulur. Biz de KKTC ile ilgili atacağımızı adımları atarız. Kıbrıs müzakereleriyle ilgili ne yapacağımızın kararını da birlikte vermemiz gerekiyor. 2018 de bu bakımdan kritik bir yıl olabilir” dedi.
Yani müzakere öncesinde güçlü bir hükümet olmayışının zafiyet yaratacağına vurgu yapıyor Sayın Çavuşoğlu.
Aslında bu seçim sonuçlarının en net sonucu, bu sistemle daha fazla ilerleyemeyeceğimizi ortaya koymasıdır.
Başkanlık sistemi kaçınılmaz olarak tartışılacaktır. İster Türkiye örneği, ister Güney’deki model, her ne olursa olsun herkes fikrini söylemelidir.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu buna da vurgu yaptı. “Önemli olan güçler ayrılığıdır. Biz başkanlık sistemine geçtik. Bunun şimdiden faydasını görüyoruz, gördük' diyen Çavuşoğlu, siyasal istikrarın nasıl sağlanacağına ilişkin zaten var olan tartışmayı alevlendirdi.
Bu tartışmayı yapmazsak, erken seçim olsa bile durum çok farklı olmayacak. Dolayısıyla erken seçimi değil, sistemi tartışmanın zamanı geldi de geçiyor bile.
Bunun artık farkına varmalıyız…
Bu haber 444 defa okunmuştur

:

:

:

: