Sucuoğlu’na göre erken seçim çözüm değil

Son hükümet senaryolarında adı, Özgürgün ve Özersay’ın olmadığı bir UBP-HP koalisyonunda başbakan olarak geçen Faiz Sucuoğlu dün Ada TV ekranlarında sorularımı yanıtladı.
Son hükümet senaryolarında adı, Özgürgün ve Özersay’ın olmadığı bir UBP-HP koalisyonunda başbakan olarak geçen Faiz Sucuoğlu dün Ada TV ekranlarında sorularımı yanıtladı.
İlkini yaptığımız Gündem Özel programında bütün sorularıma samimiyetle cevap Faiz Sucuoğlu’nun sesinde, ada genelinde 55 bin 700 küsur oyla en yüksek rakama ulaşan bir siyasetçinin kendine olan güveni vardı.
Sucuoğlu, Star Kıbrıs’ın gündeme getirdiği, Özersay ve Özgürgün’ün dışında kaldığı bir UBP-HP koalisyonu bilgisine sahip olmadığını söyledi. Birinci çıkan partinin genel başkanının hükümette olmadığı bir modelin çok fazla temel bulmayan bir yaklaşım olduğunu dile getirdi. Sağlık Bakanı, tüm bunların dedikodu siyaseti olduğunu ifade etti.
Sucuoğlu, bütün bu iddialar ve söylemler için “Bunlar ısınma hareketleri, önümüzdeki hafta tablo netleşmeye başlar. UBP hiçbir partinin arkasında ‘aman gel benimle koalisyon kur’ yaklaşımında olmaz” diye konuştu.
Kendilerinin birinci parti çıkmasına rağmen bütün partilerin UBP’nin içinde olmadığı bir hükümet modeline sıcak baktığını söylediğim Sucuoğlu, bu yorumuma şu karşılığı verdi:
“Hayır üç parti soğuk bakıyor. İki parti sıcak bakıyor. Zaten böyleydi. Sağ ve sol. Soğuk bakan sol kesim…”
“İcap ederse muhalefette de kalırız” diyen Sucuoğlu, kendilerini hükümet dışında bırakmak isteyen partilere meydan okudu. “Görelim bakalım dörtlü, beşli koalisyonun başarısını. Ben iddia ediyorum. Böyle bir koalisyonda 6 ay sonra, 8 ay sonra yeniden seçim olur. UBP tek başına iktidar olur” dedi.
Seçimden çıktığımızın ikinci günü erken seçimin konuşulmasının doğru olmadığını da ifade eden Sucuoğlu, “İşadamı böyle bir ortamda Kıbrıs’a yatırım yapar mı? Yatırımcı böyle bir puslu ortamda buraya gelir mi?” diye de sordu.
Seçim sonrası oluşan aritmetiği beğenmeyip seçim isteyenlere yanıt veren Sağlık Bakanı, “İstediğiniz gibi 6 ay sonra seçim olursa, onu da beğenmezseniz ne yapacağız. Yine mi seçim yapacağız” dedi.
Ülkenin hükümetsiz kalmayacağını belirten Sucuoğlu, “Hükümet iki günde kurulmaz. Kurulacak hükümet de asla seçim hükümeti olarak kurulmamalı. Seçim olacaksa olur ama asla adını seçim hükümeti koymayın. Yoksa ekonomi durur. Bırakın 2 sene gidecekse iki sene, bir sene gidecekse bir sene gitsin. Sonra başka seçenekler olur. Onlar değerlendirilir” dedi.
Önemli bir iddia da ortaya koyan Sucuoğlu, “Halk yapılan açıklamalara çok tepkili. Şu anda bir seçim olsa UBP’nin oyu yüzde 35.5 değil, yüzde 40 olur. Bunu bilsinler” diyerek muhalefete aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmedi.
Seçim sürecini de değerlendiren Sucuoğlu, karma oylardaki geçersiz oyların yüksekliğine vurgu yaparak, “Bu sistem çok daha basite indirgenmeli. Nedir o sistem. 1 ile 50 arasında istediğin partiye oy verebilirsin demeliyiz. Yani illa Lefkoşa’da en az 8, en çok 16 gibi bir matematik denklemine seçmeni mecbur bırakırsanız oylar böyle ziyan olur. Zorlaştırmak yerine basitleştirmeliyiz. Herkesin anlayabileceği bir seçim sistemi olmalı” diye konuştu.
Anlaşılıyor ki 7 ocak gecesi daha ilk anlarda ortaya çıkan tabloyla ortaya atılan UBP, DP ve YDP seçeneği yeniden en güçlü hükümet modeli olarak ortaya atılıyor.
Kulislerde böyle bir koalisyona DP’nin ve YDP’nin de ikişer bakanlıkla katılabileceği ifade ediliyor. Siyasette 24 saat çok uzun zaman. Her gün yeni model ortaya atılıyor. Ama kesin olan şu, ülkenin hükümetsiz kalmasına izin verilmeyecek. Sağduyu sonunda galip gelecek.
************

Arıklı: Sağ veya sol seçim
hükümetine varız

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı dün Ada TV’de sorularımı yanıtlarken, önceki gün yaptığı “Bulun 24’ü gelin”çağrısını tekrarladı. Görünen o ki, bu çağrı UBP-DP ikilisinin önündeki tek seçenek. CTP ve HP’nin kendilerini bu denli bağlaması. YDP’yi de bu anlamda kilit parti konumuna getirdi.
Arıklı, seçim şartıyla ve seçim yasasının yeniden ele alınması koşuluyla sağdan ya da soldan bir koalisyona evet diyebileceklerini söyledi. Bu hükümetin 26 sandalye sayısı nedeniyle icracı bir hükümet olamayacağını söyledi. Arıklı, “Bir seçim hükümeti olursa biz buna şartlı olarak gireriz. Şu anda meclis aritmetiğinde bir tıkanıklık görünüyor. Bu tıkanıklığın aşılması için elimizden gelen bir şey varsa biz yaparız. Mühim olan bir an önce bir hükümetin kurulması ve halkın sorunlarına katkı koyulmasıdır. İster sağdan ister soldan, içeriden veya dışarıdan kurulacak bir seçim hükümetine desteğe hazırız” diye konuştu.
Bu haber 871 defa okunmuştur

:

:

:

: