Cep telefonuna bakmamaya en fazla 13 dakika dayanıyoruz

Yapılan bir araştırma, Türkiye'deki cep telefonu kullanıcılarının yaklaşık her 13 dakikada bir telefonlarının ekranına baktığını ortaya çıkardı. Buna göre Türkiye'deki kullanıcılar akıllı telefonlarına bakma sayısında ortalama 78 kez ile 48 olan Avrupa ortalamasının 1,5 kat üstünde
Interpress’in Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Araştırması’ndan derlediği bilgilere göre, yaklaşık her 13 dakikada bir telefonlarımızın ekranına baktığımız ortaya çıktı. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 85’i ise uyku için ayrılan zaman içinde bir şekilde telefonlarını kullandıklarını belirtirken kullanım nedenleri arasında ilk üçte yüzde 51 ile saate bakmak, yüzde 46 ile sosyal medya bildirimlerini kontrol etmek ve yüzde 33 ile anlık mesaj veya SMS uygulamalarının yer aldığı tespit edildi.

ANLIK MESAJLAŞMA KONUŞMAYI GEÇTİ

Cep telefonunda bulunan haberleşme uygulamaları incelendiğinde Facebook ve sahibi olduğu WhatsApp, Facebook Messenger, Instagram gibi uygulamaların e-posta ile birlikte en sık kullanılan uygulamalar olduğu belirlendi.

Bu uygulamaları saatte en az 1 kere kullandığını belirten kullanıcılar incelendiğinde ise WhatsApp yüzde 56 ile birincilik koltuğuna otururken Facebook yüzde 37 ile ikinci, Instagram yüzde 34 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’de kullanıcıların telefonunda telefon ile birlikte yüklü gelenler hariç ortalama 17 uygulama bulunurken bu ortalama Avrupa’da 24.

GÜNDE EN AZ 1 KERE VİDEO İZLİYORUZ

Türkiye’deki kullanıcıların akıllı telefonların en çok yol tarifi özelliğinin farkında olduğu ve en çok da bu özelliği kullandıkları gözlemlenirken ikinci sırada yazı tahmini ve üçüncü sırada sesle aramanın yer aldığı belirlendi.

Her 3 kişiden 2'si günde en az bir kez WhatsApp ve Facebook Messenger gibi anlık mesajlaşma ağlarında paylaşılan videoları izliyor.
Bu haber 144 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER