Dörtlü koalisyon için ilk adım bugün atılacak

Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit oldu. İlk sorum malum dörtlü koalisyon iddialarıydı.
Adadan Dış Bakış’ta dün konuğum TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit oldu. İlk sorum malum dörtlü koalisyon iddialarıydı.
Sayın Özyiğit’in bu soruya cevabı, CTP-HP-TDP-DP hükümeti için önemli bir mesafe alındığını gösteriyordu.
Başkan Cemal Özyiğit, “Bugüne kadar gayrı resmi temaslar oldu. Bu temaslar şu ana kadar niyet anlama boyutundaydı. Ama bugün niyetin olduğu görülüyor. Yarın parti liderleri olarak görüş alışverişinde bulunacağız. Resmi temasların başlaması yönünde adım atmaya çalışacağız” dedi.
Başkan Özyiğit, bu hükümetin icraat hükümeti olması konusunda da umutlu. Hatta 5 yıllık sürenin sonuna kadar hükümeti sürdürme niyetinde olduklarını ifade etti.
Elbette bu hesaplar hep iktidarda olmayan bir UBP’nin güç kaybedeceği düşüncesiyle yapılıyor.
Zira seçim öncesi UBP ile iktidar ortaklığı yapan DP’nin, “UBP oylarını artırırken, ben neden oylarımı yitirdim” sorusuyla bu kez safını değiştirmek istediği belirtiliyor.
Yüzde 35.5 oy almasına rağmen partisini iktidarda tutamamış bir Genel Başkan olarak Hüseyin Özgürgün’ü ise bu anlamda zor bir kurultay bekliyor.
Özgürgün’ün karşısına Faiz Sucuoğlu isminin çıkacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil.
Aslında şu anda hükümet üzerinden yapılan pazarlıklar, 2020’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini de etkileyecek.
İki yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini hedeflediği öne sürülen HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın da Başbakan Özgürgün’ü bu yüzden hedef tahtasına oturttuğu, “UBP ve Özgürgün ayrımıyla” o gün karşısına çıkacak muhtemel rakibini bugünden yıpratmak istediği ifade ediliyor.
Serdar Denktaş’ın da 2020’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını koyacağı bugünden belli olduğuna göre, Başbakan Özgürgün, hem DP cephesinde, hem HP cephesinde yolu kesilmek istenen ilk lider.
Çünkü, hem Denktaş, hem Özersay, hem de Özgürgün olası bir seçimde milliyetçi sağ seçmen tabanından oy isteyecek.
Solda ise durum biraz daha karışık. CTP Genel Başkanı Erhürman’ın dışında, adaylık için son ana kadar iddiası olduğunu düşündüğüm Mehmet Ali Talat ve elbette Sayın Akıncı veya onun desteklediği bir adayın, seçimlerde öne çıkacağını düşünebiliriz.
Biliyorum, daha ilk denklemi, yani hükümet problemini çözememişken 2020 üzerinde yapılan hesaplar çok uzak görünüyor.
Ancak bugün hükümet kurulurken, politikaların da 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden geliştirildiğini görmemek saflık olur.
Bugün hükümeti kuran kimse, 2020 için bir adım önde olur. Hükümet dışında kalanlar ise yarışa bir adım geride başlar. Bu böyle biline…
Bu haber 898 defa okunmuştur

:

:

:

: