Kraliçe’nin yanında 57 yıl 70 gün

Kraliçe 2. Elizabeth, 2012 yılında ömrü yeterse, tahta çıkışının 60’ıncı yılını kutlayacak.. Pırlanta yıldönümü için şimdiden, 3 ay sürecek kutlamaların hazırlıkları başladı bile..
Kraliçe 2. Elizabeth, 2012 yılında ömrü yeterse, tahta çıkışının 60’ıncı yılını kutlayacak.. Pırlanta yıldönümü için şimdiden, 3 ay sürecek kutlamaların hazırlıkları başladı bile..

Konumuz Kraliçe değil.. O’nun yanında, Kraliçe olduğu andan itibaren bir an ayrılmayan, her zaman yanında, arkasında yer alan, 4 çocuğunun babası Prens Philip yazımızın konusu.. Resmi ünvanıyla Edinburgh Dükü..Veya tam adıyla Philip Mountbatten..

Cumartesi günü yani “dün”, Prens Philip, İngiliz kraliyet ailesinde kral veya kraliçenin eşi olarak “en uzun süre” bulunan kişi rekoru kırarak, tarihe geçti..

O’na, “ King of Consorts” yani “Kraliyet Eşlerinin kralı” adı verildi..
Prens Philip, hiçbir zaman “Kral” olmadı . Ancak 26 yaşında babası Kralın ölümüyle tatilde oldukları Kenya’da, genç eşi Prenses Elizabeth’e, “ Kral öldü, artık kraliçesin” dediği andan itibaren, eşinin yanından bir an olsun ayrılmadı..

Kraliçe 57 yıl 70 gündür tahtta.. Prens Philip de bu süredir kral veya kraliçe eşleri içinde “consort”lukda en uzun süre kalma rekorunu kırdı. Bundan önceki rekor, aynı süreyle 1761-1818 yılları arasında Kral 3. George’un karısı Kraliçe Charlotte’a aitti.. Kraliçe Charlotte, tarihe “ Deli George” olarak geçen kralın yanında aynı süre ölene kadar eşlik yapmış, onun tüm antikalarına katlanmıştı..

Prens Philip, yarım asrı yakın zamandır Kraliçe’nin yanında.. İyi, kötü günleri beraber yaşadı.. Tüm dünyada monarşi denince ilk akla gelen Büyük Britanya ve Kraliçe’nin, tahta geçisinden bugüne kadar her anına tanıklık etti.
Yunan Kraliyet ailesi üyesi babası Prens Andrew ve annesi Prenses Alice, ülkeden sınır dışı edildiğinde minik Philip henüz 18 aylıktı.. Prenses Elizabeth ile tanıştığında ise donanmadan mezun olmuş yepyeni bir deniz subayıydı.. Sarışın, uzun boylu prensin, Prenses Elizabeth’in hayattaki ilk ve tek aşkı olduğu yıllardır, yazılır..

Kraliyet ailesi, o yıllarda bu Yunan asıllı denizciye sıcak bakmaz.. Evi barkı olmayan, sürgünde yaşayan denizci, katı saray kurallarını koyanlar tarafından “başıboş, sert, eğitimsiz” bulunur.. Genç prensese de sadık kalmayacağından emindirler..

1947 yılında nişanlanıp, evlendiklerinde, birçoğu bu evliliğin yanlış olduğundan endişe eder.. Hatta uzun ömürlü olmayacağından korkar..
Kraliçe, 1953 yılında törenle “taç” giydiğinde, onu ilk öpen, kutlayan kişi de Prens Philip’tir.. Karısının önünde diz çöker ve monarşinin başının tacını öper..

Genelde hep monarşi başı erkek olduğu için “consort”luk görevi de hanımlara daha uygun bulunmuş Britanya’da.. Ta ki Kraliçe Victoria’nın tahta geçişi ve kocası Prens Albert’in bu göreve gelişine kadar.. Ancak prensin 42 yaşında ölümü, birbirini delicesine seven bu çiftin mutluluğunun da sonu olur..

Prens Philip, Kraliçe Elizabeth’in evliliklerinin 60’ıncı yıldönümünde söylediği gibi “kendisinin en büyük desteğidir”...

Prens Philip, eşi Kraliçe olduktan sonra, kendi kuralları ve Buckingham Sarayının katı kurallarıyla hep çatışma içinde oldu.. Baştan kendisine ısınmayan saray protokolunu içine sindiremedi.. Kendi kurallarıyla, bugünlere geldi.. Kırdığı gaflarla anılsa da ömrü Kraliçe’ye eşlik etmekle geçen Edinburgh Dükü, kendi adına ödüller düzenledi.. Yüzlerce vakıf, yardım derneği, sivil toplum örgütüyle yakın çalışma içine girdi.. Karısının resmi görevlerinde yanında yer aldığı gibi, kendi gündemi de hep dolu ve yoğundu.. Kraliçe’nin her hafta başbakanlarla yaptığı resmi görüşmelerde, Prens Philip’e “ Sen ortadan kaybol” dendiği için, hiçbir bir başbakan onu haftalık görüşmelerde görmedi..

Yerini, sınırlarını daima bilerek yaşadı..
Buckingham Sarayının katı kurallarını kendince biraz modernleştirmeyi bildi.. Gelinleri, Prenses Diana ve York Düşesi Sarah ile aralarının iyi olmadığı hep yazıldı, çizildi.. Ancak Prenses Diana’nın Prens Charles’tan ayrıldığında , gelin-kayınpeder arasındaki yazışmalar, bu ilişkinin pek de öyle sanıldığı gibi kötü olmadığını gösterdi dünyaya.. Prens Philip, gelini Diana’ya oldukça anlayış göstermişti..

Prensin çapkınlığı konusu ise sarayın modern skandalları gibi sık sık gündeme gelmese de çeşitli biyografilerde su üstüne çıktı..Yakışıklı, uzun boylu prensin adı sosyetenin, kraliyet ailesine yakın aristokratların zarif eşleriyle anıldı.. Prense böylesine “nazik” bir soruyu sorma cesareti gösteren bir gazeteciye verdiği cevap ise bazılarını pek tatmin etmedi..

Prens Philip, soru sorulduğu tarihlerde son 40 yılını polis eskortu altında yaşadığını hatırlatarak, “ Bu şartlarda çapkınlık yapmam nasıl mümkün ? 40 yıldır yanımda polis olmadan tek adım atamadım” yanıtını verdi..
Kraliçeye sadık kalıp, kalmadığı artık konuşulmuyor bile..

Büyük Britanya’nın en saygın kurumu kraliyetin başı Kraliçe’nin 57 yıl 70 gündür yanında duran, iyi-kötü her anını yaşayan, karısının en büyük destekçisi olan Edinburgh Dükü Prens Philip, en az eşi kadar saygın bir kişi olarak tarihte yerini çoktan alıyor..

Ve çiftin birbirini, her zamankinden daha fazla anlayıp, sevdiği yakınlarınca sık sık söylenerek..

Bu haber 324 defa okunmuştur

:

:

:

: