Afrin Harekatı neden gerekliydi?

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” diye günler öncesinden işaretini verdiği ettiği Afrin operasyonu dün fiilen başladı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” diye günler öncesinden işaretini verdiği ettiği Afrin operasyonu dün fiilen başladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri, öyle bir arı kovanına çomak soktu ki kuyruklarına basılmış gibi her yandan koro halinden açıklamalar yağmaya başladı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, gelişmeleri dikkatle takip ettiğini, haberleri endişeyle karşıladığını bildirdi.
ABD ve Rusya Genelkurmay Başkanları'nın Afrin operasyonu ardından telefonla görüşmelere başladığı açıklandı.
Rusya, operasyon sonlandırılması için BM’ye başvurmaya hazırlandığını açıkladı.
Şu hale bakın. Dünya üzerinde hemen hemen hiçbir meselede anlaşamayan iki süper güç, Afrin’nin terör batağından kurtarılması karşısında endişeli.
Sadece onlar mı?
İran da Suriye’de gerçekleştirilebilecek herhangi bir kara harekâtının 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni etkileyebileceğini belirtti.
Peki Afrin’in önemi ne? Türkiye bu operasyonu neredeyse bütün dünyayı karşısına almak pahasına niçin yaptı?
Afrin, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG tarafından 2012 yılından bu yana kontrol ediliyor. Afrin’de halen 8 bin civarında silahlı terörist bulunuyor. Bu teröristlerin yüzde 15’i ise PKK’nın askeri kadın kolu YJA-Star ile PYD’nin Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) çatısı altında silahlanan kadınlardan oluşuyor.
Afrin’deki silahlı terörist grubu, PKK’nın Kandil kadrosundan gidenler yönetiyor. Türkiye’den ve PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarından da yaklaşık 2 bin silahlı örgüt mensubunun da Afrin’de bulunduğu belirtiliyor. Örgüt yönetiminin uzun süredir Türkiye’nin operasyonuna karşı hazırlık yaptığı, hendekler kazarak sığınaklar oluşturduğu kaydediliyor.
Terör örgütünün Afrin’de silah altına aldığı kişilerin yüzde 10’unun ise 18 yaş altı çocuklardan oluştuğu belirtiliyor.
PKK’nın silah-bomba eğitimi verdiği 3 kampın da Afrin’de bulunduğu, Türkiye’ye eylem amaçlı gönderilen canlı bomba ve eylemcilerin bu kamplarda eğitildiği belirtiliyor.
PKK’nın Hatay’ın Amanos Dağları’na açılan kapı olarak gördüğü Afrin üzerinden terörist, silah ve mühimmatı Türkiye’ye gönderdiği, son bir yılda 200’e yakın teröristin Afrin üzerinden Türkiye’ye sızdığı tespit edildi.
Haritaya bakıldığında Afrin, Türkiye içlerine bir koç başı gibi uzanan coğrafi bir mevkiye sahip. Şayet Afrin bölgesi teröristlerden temizlenirse, güney sınırında yaklaşık 10 bin kilometrekarelik bir alan Türkiye nüfuzunda olacak.
İdlib’e yapılan Fırat Kalkanı harekatının ardından Afrin’de yapılan harekatla, Doğu Akdeniz’e ulaşmayı hedefleyen PKK kuşağı, tamamen engellenmiş olacak.
Sözün özü, Türkiye’nin bölgedeki bu kadar etkin bir konuma ulaşması, neredeyse bütün dünyayı bizim karşımızda birleştirdi.
Sadece bu bile Afrin operasyonunun Türkiye’nin geleceğini şekillendirmesi bakımında ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.
Türkiye’nin geleceği için Afrin’e girmekten başka çaresi yoktu. Terör artık yuvasında temizlenecek. Bataklığı kurutmadan, 40 yıldır süren savaşı kazanmanın yolu yok. Türkiye bunu geç de olsa anladı. Şimdi onun gereği yerine getiriliyor.Bu haber 252 defa okunmuştur

:

:

:

: