Dörtlü koalisyona giderken üçlü koalisyonla döner miyiz?

Hafta sonu tam mesai yapan CTP-HP-TDP ve DP’nin dörtlü koalisyonu kurmaya çok yaklaştığı ifade ediliyor.
Hafta sonu tam mesai yapan CTP-HP-TDP ve DP’nin dörtlü koalisyonu kurmaya çok yaklaştığı ifade ediliyor.
Hatta CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, başbakanlığın ve üç bakanlığı kendilerinde olduğu, üç bakanlığın Halkın Partisi’nde olduğu, TDP ve DP’nin de ikişer bakanlık aldığı bir modele çok yakın olduklarını ifade etti.
Hangi partinin hangi bakanlığı alacağının henüz netleşmediği bildirildi. Ama kulislere yansıyan bilgiler, turizm, ekonomi ve ulaştırma bakanlıklarının CTP’nin olduğu yönünde.
DP ise tüm pazarlıklara rağmen Maliye’yi bırakmıyor.
HP’nin şartının Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarının kendilerine verilmesi olduğu belirtiliyor.
TDP ise düşünülenin aksine Eğitim Bakanlığı’nda değil, Çalışma Bakanlığı’nda ısrarlı.
Bakan olacak isimler arasındaki söylentiler de çok. Özellikle CTP’nin bakanları arasında milletvekili olmayan, dışarıdan isimler de yer alabileceği ifade ediliyor.
Genel Başkan Erhürman’ın bu konudaki ısrarına rağmen kesin karar henüz alınmış değil.
Tabi bunlar dörtlü koalisyon senaryolarının parçası. Ama burası Kıbrıs. Siyasette 24 saat ise çok uzun bir zaman dilimi.
Siyasetin içinde doğan Serdar Denktaş’ın “Sonuca uzlaşamazsak başka arayışlara gireriz” sözünün ardında yatan ihtimaller de bizim için sürpriz olmayacak.
Yüzde 35.5 oy almış UBP’nin ve Genel Başkan Özgürgün’ün de iktidar olmanın gücüyle üzerine çullanacak dört partiyi elini kolunu bağlayarak beklediğini düşünmek saflık olur.
Bu arada tecrübeli bir tüccar nasıl malını en iyi fiyata satmak için pazarlık yaparsa, Serdar Denktaş’ın da en fazla gücü elde edebilmek için son ana kadar sıkı bir pazarlığa girişmesini bekleyebiliriz.
Çünkü koalisyonun kilit partisi DP.
Yeniden Doğuş Partisi, CTP, TDP ve HP tarafından dışlandığı için DP, hem sayıları 24’ü bulan bu üç parti için, hem de 23 sandalyeye sahip UBP-YDP ikilisi için hayati bir konuma sahip.
Çünkü DP’nin istikameti hükümetin de yönünü tayin edecek.
Üçlü koalisyon görüşmelerinin tam rayında gittiği söylenirken, iki bakanlık alacağı açıklanan DP; bir anda yönünü UBP-YDP ikilisine dönüp üç bakanlık alırsa, kimse şaşırmasın.
Özellikle Maliye Bakanlığı’nı bırakmak istemeyen Serdar Denktaş’ın, CTP-TDP-HP hükümetinde mali protokolün onayı açısından da zorluk yaşayacağı malum.
Türkiye’den gelen para musluklarının kapanması, Denktaş’ın çok övündüğü Maliye yönetimine de önemli bir sekte vurabilir.
Türkiye ile imzalanan Mali Protokol ile başının hiç de hoş olmadığını bildiğimiz TDP ve CTP yönetimleri, bu anlamda olası bir hükümette Maliye Bakanı olacak Denktaş için ciddi baş ağrısıdır.
Bütün bu hesapları yapıp, alt alta topladığımızda dörtlü koalisyon yüzde 51 ile hükümete çok yakın diyebilirsiniz.
Ama yüzde 49’luk ihtimali, yani UBP-DP-YDP hükümetini de sürpriz saymayın derim.
Kilit birkaç gün içine çözülecek. Bekleyip göreceğiz.
Bu haber 514 defa okunmuştur

:

:

:

: