İklim değişti, üçlü koalisyon ihtimali ağırlık kazandı

Cumhurbaşkanı Akıncı bugün altı partinin genel başkanıyla ayrı ayrı bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı Akıncı bugün altı partinin genel başkanıyla ayrı ayrı bir araya gelecek. Dün gün boyu görüşen CTP-HP-TDP ve DP temsilcilerinin bugün yeniden bir araya geleceği açıklandı. HP lideri Kudret Özersay, “Koalisyon görüşmelerini sürdürme niyet ve kararlılığımız devam ediyor” dedi.
Ancak bu iklimde Cuma günü yüzde 51 hayata geçeceğini düşündüğüm dörtlü koalisyon modelinin çok zayıfladığını düşünüyorum.
Bunu düşünmemdeki en büyük etken DP’nin parti tabanını bu koalisyona ikna edemeyeceğine yönelik kanaatimdir.
Her ne kadar Afrin operasyonunun adaya yansımalarının ardından dün akşam toplanan DP Parti Meclisi, dörtlü koalisyon görüşmelerine devam edilmesi yönünde karar alsa da Serdar Denktaş’ın bu iklimde bu kararı verebileceğini sanmıyorum.
Özellikle Maliye Bakanı olarak yumurta küfesini sırtında taşıyan Denktaş’ın Türkiye’nin mesafeli yaklaştığı bir koalisyonun başarı şansını bilecek kadar siyasi deneyime sahip olduğu herkesin malumudur.
Bu anlamda son dakikaya kadar görüşmeleri yürütecek Serdar Denktaş’ın UBP ile teması kaybetmediği yönünde de güçlü işaretler ve duyumlar var.
Özellikle üç milletvekili ile iki bakanlık aldığı dörtlü koalisyondan, üç bakanlık alabileceği üçlü koalisyona geçmesinin an meselesi olduğunu düşünüyorum.
Tabi bu yazının daha mürekkebi kuramadan dörtlü koalisyonun kurulması da muhtemel. Ancak dün Adadan Dış Bakış’ta konuğum olan UBP Milletvekili Ersin Tatar da “UBP-DP-YDP” hükümeti için kapının henüz kapanmadığını düşünenlerden.
Peki Türkiye’ye rağmen dörtlü koalisyon kurulur mu?
Ben bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum.
Ama olursa Mali Protokol’daki olası anlaşmazlıklar başta olmak üzere çok önemli ayrılıklar bizi bekliyor.
Böyle bir hükümetin sanıldığı kadar uzun olacağını da düşünmek saflık olur.
Şayet kurulursa böyle bir hükümetin ilk durağı da şüphesiz haziran ayındaki yerel seçimler olur. Bu yerel seçimlerde oy oranlarına göre partilerin, durumunu yeniden değerlendireceğini düşünüyorum.
İster üçlü olsun, ister dörtlü, sokaktaki vatandaşın tek beklentisi biriken sorunlara bir an önce çare bulunmasıdır.
Bu gergin iklimden çıkıp, sorunlara odaklanan bir hükümet bu ülkede yaşayan herkesin ortak beklentisidir.
Temennimiz yeni hükümetle bu iklimin sağlanmasıdır.
Kıbrıs Türk halkı bu zehirli iklimden çıkamazsa, olayların daha da üzücü bir boyut alması kaçınılmaz olur. Umarım akıl ve sağduyu günün sonunda kazanır.
Bu haber 473 defa okunmuştur

:

:

:

: