Son gülen kim olacak?

Hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren dört parti yola devam etse de henüz anlaşamadıklarını resmen açıkladı.
Hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren dört parti yola devam etse de henüz anlaşamadıklarını resmen açıkladı. Dört partinin lideri de teamüller gereği Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görevi, en yüksek oyu alan UBP’nin lideri Hüseyin Özgürgün’e vermesi konusunda çağrıda bulundu.
Dün tek tek tüm siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir araya gelen Akıncı, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’e bugün için Saray’da randevu verdi. Beklenen o ki Özgürgün, hükümeti kurma görevini Sayın Cumhurbaşkanı’ndan alarak çalışmalara başlayacak.
CTP, HP ve TDP liderleri UBP ile koalisyon görüşmesi dahi yapmayacaklarını açıkladıkları için UBP’nin temasta bulunabileceği iki parti kalıyor.
Bunlar DP ve YDP.
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ulusal Birlik Partisi ile herhangi bir resmi temasta bulunmadıklarını, öyle bir niyetin de görülmediğini söyledi.
Bu bir anlamda, “Benimle görüşmediler, niyetlerini ortaya koymadılar. Yoksa pazarlığa açığım” anlamına gelen bir sözdür.
UBP Lideri Özgürgün’ün bu bağlamda Sayın Denktaş ile görüşme talebinin de geri çevrilmeyebileceği anlamına gelir.
Zaten Serdar Denktaş da dörtlü görüşmelerin devam ettiğini belirtirken, “Bir sonuca ulaşılmadığı sürece bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil” diyerek henüz kararını vermediğini açıkça ortaya koydu.
Koalisyon görüşmelerinde şu ana kadar bir pürüz olmadığını, ancak bunun olmayacağı anlamına gelmediğini ifade eden Serdar Denktaş, açık açık “UBP ile görüşmedik ama gelmek isterlerse kapımız açık” diyerek üçlü koalisyon formülüne de yeşil ışık yakmış oldu.
YDP cephesinde ise bir bekleyiş havası hakim. Genel Başkan Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanı Akıncı ile yaptığı görüşmenin ardından kendisine sorulan “UBP-DP-YDP koalisyonu mümkün mü?” sorusuna “Olabilir. Bunları konuşuruz. Teamüllerin bozulmaması gerektiğini özellikle belirtiyoruz. Hükümeti kurma görevi, birinci parti olan UBP’nin Genel Başkanı’na verilmeli. UBP, DP ve YDP 26 ediyor. Diğer taraf da 27. Niye olmasın?” diye yanıt verdi.
Tüm bu açıklamaları alt alta koyduğumuzda her ne kadar dörtlü koalisyon görüşmesini yürüten liderler dünkü toplantının ardından gülerek basının karşısına geçip poz verseler de son gülen kim olacak? O henüz belli değil. Bunu çok yakında hep birlikte yaşayarak göreceğiz.
Bu haber 497 defa okunmuştur

:

:

:

: