Dizi gibi koalisyon çalışması

Ne güzel söylemiş Firdevs'i iyi gün de geçer kötü günde…

Ne güzel söylemiş Firdevs'i iyi gün de geçer kötü günde… Yaşanmış olan, yazılmış olan her şeyin elbet bir hikâyesi vardır. Bizler bu hakikatli hikâyelerde kendimizi buldukça her şeyi anımsarız. Anımsadıklarımızı, anımsatırız...
Ülkemiz gündeminde çok seçimler yaşadık, çok seçim sonuçlarında hükümet kurma çalışmalarına tanıklık ettik, kurulan hükümet modellerinde bürokrat olarak çalışanlar olduk... Her hükümet döneminin hikâyesinde devletin bürokrasisinde olan değişimlerde kişilerin mağduriyetlerini yaşadık. Nicelerinin görevden alınıp, diğerlerinin göreve getirildiğini hem gördük hem bizzat yaşadık. Bugün için her gün eleştirilen müşavirlerin durumu haksız yere gözler önünde olduğu bir yana, şu andaki mevcut bürokratların endişeli bekleyişleri de varlığını sürdürmektedir... Bunları bir kenara bırakıp bir an mevcut hükümet modeli arayışlarına bakacak olursak; ada yarısı ülkemizde ada nüfusu her şey bir yana yeni yıl evveli başlayan erken gelen seçim sonuçları yeni yılın ilk yarısında belli oldu... Resmi sonuçlar açıklanıp netlik kazanmadan gayri resmi sonuçlara göre bazı siyasal parti başkanlarından yapılan açıklamalarda; “Ulusal Birlik Partisine kapılarımız kapalı, biz UBP ile herhangi bir hükümette yer almayız” mesajları sözlü olarak ifadede kendini buldu... Nitekim Yeniden Doğuş Partisi bizim yer alacağımız hükümette olmasın diyen bir TDP'nin açıklamalarını da takip ettik... Demokrat Parti Genel Başkanı bu gibi açıklamalarda net bir tavır ortaya koymamış olmasına rağmen siyasi literatüre 4'lü koalisyon hükümeti olarak girecek siyasal partilerin çalışmalarında kendisi de yer almıştır.
Hükümet kurma çalışmaları ile ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı'yı bilgilendirme toplantılarında 4 Başkan siyasi temayüllerde hükümeti kurma çalışmalarını bitiremedikleri ve Cumhurbaşkanına görüşmelerde, söylemelerine müteakip belki de vakit kazanmak açısından önerilerini 1.Parti için yaptılar. Öneri yapmalarına gerek yoktu şu anda anlaşamadık diyebilirlerdi. Cumhurbaşkanını o gün için hükümeti kuracaklarına ikna edebilseydiler görev CTP genel başkanına verilecekti... Buradaki kurnazlığın halk tarafından sezinlendiği de açık bir gerçek olurken dün görev Sayın Hüseyin Özgürgün'e tevdi edildi, kabul gördü sonucunda umut olmasa da güçlü bir hükümet kurulması gerekliliğinden hareketle görüşmelerine 2.partiden CTP başlayacağını açıklayan Özgürgün yetkili kurulu parti meclisine konuyu götüreceğini ve çıkacak karara göre siyasi rotasını çizeceğini söylerken, diğer taraftan dün liderler seviyesinde 4'lü açıklama DP genel merkezinde bulanan liderlerin üçünden koalisyon görüşmesi değil nezaket ziyareti çerçevesinde Sayın Özgürgün'le konuşabileceklerini Sayın Serdar Denktaş ise yapacakları görüşmeye kısıtlama getirmeyeceği anlamında basın önünde mikrofonlara beyanda bulundu... Daha sonra ise biz 3'lü koalisyon için zorlanıyoruz açıklamasını da yaptı... Hükümet kurma çalışmalarını 27 ye bağlı tutarak daha güçlü bir hükümete, örneğin 30 veya 33'lü koalisyonlara kapılarını kapatan siyasal partileri de böylelikle görmüş olduk... Zoraki hükümet modeline sıcak bakmadığını söylemleri içeriğinde açıklayan Sayın Özgürgün için 3'lü koalisyon ile 26 sayısı ile bir hükümette olup olmayacağı ise müzakerelerde kilit isim Sayın Denktaş tarafından belirlenecektir... KKTC hükümet kurma çalışmalarını adeta bir dizi gibi, arkası yarın bekleyişinde izleyenler olarak, seçimlerde irademizi teslim ettiğimiz milletvekillerinden ve liderlerinden elbette beklentimiz taksitli siyasi karar günlerine gelmeden toplumun daha müreffeh günlere taşınmasında yer almalarıdır... Halk, nezaket ziyaretine varız deyip zaman kazanmak isteyenlere de bu duruma bir son vermelerini istemektir, dün anlaşamayıp bu gün anlaşırız gibi zihniyete bir an önce son verilmesi, akil bir anlayışın hakimiyetinde, yeni bir 'erken seçim' oyununa zorlama yapılmadan istikrarlı bir hükümetin kurulmasıdır. Baskı mı? 'Elmas, baskı altında değer kazanan bir kömür parçasıdır.' Bilinmesinde fayda var!
Bu haber 2417 defa okunmuştur

:

:

:

: