Hükümetin anahtarı Serdar Denktaş’ın elinde

Koalisyon görüşmelerinde her iki cephede de en kritik günü geride bıraktık.
Koalisyon görüşmelerinde her iki cephede de en kritik günü geride bıraktık.
UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile yaptığı bir saatlik görüşmenin ardından “Işık var” mesajı verdi.
Denktaş hemen ardından dörtlü koalisyon görüşmelerine katıldı. Buradan yapılan ortak açıklamada ise olumlu sonuca ulaşıldığı açıklandı.
Dolayısıyla hem UBP’ye ışık veren, hem de dörtlü koalisyon için bir sonuca varıldığını açıklayan Serdar Denktaş, şu an için hükümetin anahtarını eline almış bulunuyor.
Dörtlü koalisyonda Maliye ile birlikte turizm ve tarım bakanlıkları arasında gidip gelen Serdar Denktaş’a Maliye verilse de diğer bakanlığın isminde bir türlü uzlaşma sağlanamadı. Görüşmeler de zaten bu yüzden bu kadar uzadı.
Ancak dün günün sonunda biri maliye olmak üzere iki bakanlığı alan Denktaş, her ne kadar pazartesi günü yapılacak parti meclisi toplantısını işaret etse de hükümet hafta sonu yapılacak gayrı resmi toplantılarda kurulacak.
Kapalı kapılar ardında ben “dörtlü koalisyonda bunları aldım, siz ne veriyorsunuz” diye soracak olan Denktaş, soruşturma komisyonu tehdidi altındaki Özgürgün’den istediğini alabilir.
Tabi, UBP cephesi Denktaş’a tabandan gelen baskıların da farkında. Dörtlü koalisyonda çok da rahat olamayacağını biliyor.
Ama DP’ye dörtlü koalisyonda aldığı iki bakanlığın üstüne çıkılarak bir teklif yapılır mı?
Yani üç DP vekiline üç bakanlık olur mu?
Orası ciddi soru işareti.
Çünkü UBP’nin partideki önemli isimleri, 3 bakanlık DP, iki bakanlık YDP alırsa, biz 21 milletvekiliyle 5 bakanlık mı alacağız” diyerek açık açık bu durumu sorguluyorlar.
Ama başta dediğimiz gibi bu pazarlıkta hükümetin anahtarını eline geçirmiş olan Serdar Denktaş’tan şu an için daha güçlü kimse yok.
Olası bir üçlü koalisyonun diğer aktörü olan YDP ile yaptığı görüşmede de “Bir koalisyon için adım atabileceğimi görüyorum” diyen Özgürgün, son ana kadar bu hükümeti kurmak için şartları zorlayacaktır.
Şu anda 6 siyasi parti de topu yetkili kurullarına atsa da ortada bir gerçek var. Haftanın başında Star Kıbrıs’ın attığı “Kilit Parti DP” manşeti gerçek oldu.
Dün gece yarısı itibarıyla hem UBP, hem YDP cephesinden aldığım izlenim hükümetin henüz ortada olduğu yönünde.
“Üçlü mü olacak, dörtlü koalisyon mu kurulacak” sorusuna verilen tek yanıt “Şu an yüzde 50-yüzde 50. Şanslar eşit” oldu.
Siyaset hafta sonu tatil yapmayacak. Dörtlü koalisyon için alınan alındı, verilen verildi. Sonuç belli.
Ama UBP-DP pazarlığı tüm hızıyla sürüyor.
Serdar Denktaş’ın isteği üç bakanlık verilirse ki bu bakanlıkların Maliye, turizm ve tarım olduğu söyleniyor.Üçlü koalisyon şimdiden hayırlı olsun diyelim.
Yok eğer verilmezse ki, ben buna çok fazla bir ihtimal vermiyorum. Dörtlü koalisyon Salı günü ilan edilir.
Bekleyip göreceğiz.
Bu haber 257 defa okunmuştur

:

:

:

: