Dörtlü koalisyonla dörtnala erken seçime

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, merakla beklenen parti meclisi toplantısının ardından alkışlar ve marşlar eşliğinde kararını açıkladı. CTP-HP-TDP-TDP koalisyonu ülkemiz için hayırlı olsun.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, merakla beklenen parti meclisi toplantısının ardından alkışlar ve marşlar eşliğinde kararını açıkladı. CTP-HP-TDP-TDP koalisyonu ülkemiz için hayırlı olsun.
Serdar Denktaş, kararın gerekçesini açıklarken “ülkede siyasal kutuplaşmadan değil, toplumsal birlik ve beraberlikten yana taraf olduk” diyerek, bu koalisyonun siyasi iklimi yumuşatacağına dair inancından söz etti.
Ancak hükümetin önündeki ilk krizin Rum tarafında haftasonu yapılacak ikinci tur seçimlerin hemen ardından kurulacak müzakere masasında dört partiden çıkacak aykırı görüşlerde olmasını beklemek sürpriz olmayacak.
Denktaş bu konuyla ilgili de “Kıbrıs sorunu konusunda her parti ayrı ayrı görüşlerini savunmaya devam edecek. Bu hükümet Kıbrıs sorunuyla ilgili değil, iç konularla ilgili bir hükümet olacak” diyerek sınırı çekti.
Ancak uzak bir ihtimal de olsa olası bir uzlaşmayla referanduma götürülecek bir metinin hükümet ortakları arasında krize yol açmayacağını düşünmek en iyi ifadeyle fazla iyi niyetli düşünmek olur.
Sayın Denktaş, parti meclisi kararını açıklarken “Ümit ederim yürür” diyerek kendi kafasında da ciddi soru işaretleri olduğu yönünde bir izlenim verdi.
“Hepimiz biliyoruz ki koalisyonlar 5 yılı dolduramıyor. Daha erken ya hükümet değişikliğine gidiliyor ya erken seçime gidiliyor. Uyum içinde çalışmayı başarırsak gidebildiği yere kadar gidecek” diyerek kendini bir taahhüt altına da sokmadı.
Konuşmada, Serdar Denktaş’ın çok övündüğü Maliye yönetimi ve denk bütçe başarısının, ekonomik protokole mesafeli bakan koalisyon ortaklarıyla nasıl yürütüleceğine ilişkin ise önemli bir vurgu vardı.
Denktaş, “Her söylenene evet demek Türkiye ile iyi ilişki değildir” diyerek, koalisyon ortaklarına çiçek attı.
Ama bu çiçeği Ankara nasıl karşılayacak. Bunun sonuçlarını maaşların zamanında ödenmesinden tutun da yatırımlarda istenen kaynakların gelmesine dek iliklerimize kadar hissedeceğiz.
Elbette Sayın Denktaş’ın dediği gibi bu dörtlü koalisyon bir yerde tıkanırsa üçlü seçenek de her zaman gündemde olacaktır.
Ancak 27 ile başarılamayanın 26 ile başarılması sayısal çoğunluk açısında çok da gerçekçi olmaz.
Üstelik olası bir erken seçimin, barajı çok rahat geçtiğini ispat eden YDP’nin işine geldiğini de kabul etmek gerekir. Dörtlü koalisyon bozulursa YDP bu anlamda hükümet yerine erken seçimi tercih edebilir. O seçimden de en güçlü çıkan parti olabilir.
Bugünden görülen tablo çok açıktır. Dörtlü koalisyonla, dörtnala erken seçime koşuyoruz. Zamanı tahmin etmek zor değil. Ancak bu hükümetin bir yılını doldurmasını beklemek bile çok iyi niyetli bir düşünce olur.
Fakat yine de denemek, hiç denememekten iyidir. Dörtlü koalisyon umarım, ülkenin sorunlarına çareler üretecek çözüm önerilerinde uzlaşır. Halkın derdine deva olacak adımları atar. Şimdiden hayırlı olsun.

Bu haber 665 defa okunmuştur

:

:

:

: