Federal çözüm Kıbrıs’ın Güney’inde destek gördü

Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas ikinci turda.. DİSİ destekli Anastasiadis ve AKEL destekli Malas arasında yaklaşık 17 bin civarında bir oy farkı oluştu.
Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas ikinci turda..
DİSİ destekli Anastasiadis ve AKEL destekli Malas arasında yaklaşık 17 bin civarında bir oy farkı oluştu.
Bu durum da Anastasiadis, Malas’a karşı ilk turu önde bitirdi.
Kıbrıs Cumhuriyeti’nde (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) Pazar günü gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun sonuçlarına göre halen görev başında olan Nikos Anastasiadis yüzde 35,25 oy alırken, seçimlerin ikinci turundaki rakibi ise yüzde 30,25’lik oy oranı ile sol çizgideki AKEL’in desteklediği Stavros Malas oldu.
Pazar günkü seçimlere katılım olanı yüzde 75 lerde kaldı.
2013 seçimlerine göre bu katılım oranında bir düşüş yaşandığı anlaşılıyor.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aşırı sağcı Elam da kendi adayı ile katıldı.
Elam oylarını büyük oranda arttırdı ve 20 binin üzerinde seçmenin desteğini elde etti. Hatırlayacaksınız Anastasiadis ve Malas, 2013 yılında da seçimin ikinci turunda karşı karşıya gelmişti.
Anastasiadis’i sağ liberal çizgideki partisi DİSİ desteklerken, bu seçimlere bağımsız katılan Malas, Kıbrıs solunun adayı olarak önemli bir başarıya imza atmış oldu..
Bilindiği üzere Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışında da sandıklar kuruldu ve seçimlere Kıbrıslı Türkler ile Maronitler de katılma hakkına sahipti.
Bu arada belirtmekte fayda vardır, 2. tura kalan her iki aday da federal çözümü destekleyen ve bu yönde tavır alan adaylardı.
Dolayısıyla bu federal çözüme inanmayan statüko yanlısı duruş sergileyenlere uyarı niteliğinde bir seçim sonucu oldu.
Kıbrıs’ta umutların yıkıldığı bir anda federal çözüm yanlısı iki adayın ikinci tura kalması aslında çözüm ‘ben daha ölmedim’,tek taraflı ‘parametreler çöktü’ nakaratı tutmaz dedirtti.
Peki bundan sonra ne olacak?
Elbette her iki aday da hatırı sayılır bir destek gördü seçmenden.
Tabi ki ikinci turla birlikte bir takım dengeler değişecek.
Mesela DİKO’nun 2. turda nasıl bir tavır alacağı bilinmemekle birlikte sonuca etkili olabilecek bir konumda olması gözardı edilemez.
İlk turda yarışan diğer partilerin ve grupların da elbette takınacağı tavır bu aşamada büyük öneme haizdir.
Lakin yine de Malas ikinci turda kaybedebilir.
Ve/fakat onun verimi federal çözüm bitmedi,bitemez dedirtebilir Anastasiadis’e...
Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim ırkçı ELAM’ın adayının yaklaşık 20 bin civarında bir oy alması da bu seçimlere yansıyan bir başka realitedir.
Tabi ki her şeye rağmen federal çözüme inanmış iki adayın ikinci turda yarışacak olması, Güney Kıbrıs’ta, Kıbrıs sorununa olan bakışın federal çözümü destekleyen adaylar arasında şekillenecek olması ileriye taşınacak bir umut olarak karşımızda durmaya devam edecek.

Bu haber 200 defa okunmuştur

:

:

:

: