Boş lafa karnımız tok!

Günlerdir yürütülen kampanya sonunda KKTC hukuk tarihine geçecek bir karar alındı.
Günlerdir yürütülen kampanya sonunda KKTC hukuk tarihine geçecek bir karar alındı. Afrika Gazetesi ve Meclis önünde yapılan eylemlerin ardından 6 kişi hakkında tutuklama kararı alındı. Bu kişiler 30 gün cezaevine gönderildiler.
Üstelik polis ve savcılık makamının tutukluluğa gerek olmadığına yönelik görüşüne rağmen, sayın mahkemenin hangi ihtiyaca elzem olduğu anlaşılamayan kararıyla bu sonuca varıldı.
Bu insanların yakınları haklı olarak şu soruları dile getiriyor:
“Biz terörist miyiz, katil miyiz. Bu ülkeyi, bu vatanı seven insanlarız. Daha önce sendikaların Başbakanlık, Meclis ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ne yönelik yaptığı eylemlerde yer alan kişiler böyle yargılandı mı? Sayın Cumhurbaşkanı o eylemleri yapan insanlara yönelik polisten soruşturma istedi mi?”
Bu sorular “ötekileştirmeyelim, iç barışı koruyalım, toplumsal barışı sağlayalım, kutuplaşmayalım” dileklerinde bulunanlar tarafından çok acil cevaplanması gereken sorulardır.
Aksi takdirde, insanlar kendilerini ötekileştirilmiş, ayrımcılığa tabi tutulmuş hisseder ki, işte asıl o zaman geleceğimizi tehlikeye atarız.
Elbette Afrika Gazetesi’ne yönelik cam, çerçeve indirmeye varan şiddet içeren eylemler tasvip edilemez. Meclis’in çatısına çıkılmasına kadar varan bu davranışlar, doğru değildir.
Ama siz sordunuz mu, bu insanlar bu eylemleri hangi ruh haliyle yaptı?
Siz Kıbrıs Türkü’nü burada korumak için var olan askere “işgalci” diyen gazeteye en küçük bir müeyyide uygulamazsanız, bırakın 80 milyonu, bütün İslam dünyasının lider kabul ettiği bir devlet başkanına hakaret içeren karikatür karşısında kılınızı bile kıpırdatmazsanız, insanlar böyle çileden çıkar.
O insanların yakınları, eşleri, dostları Hatay’da, Kilis’te roket yağmuru altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.
Teröristlerin saldırısı altındaki Türkiye’nin yaptığı haklı mücadeleye “İşgalci” yaftası yapıştırmaya çalışan Afrika gazetesinin yaptığı kışkırtıcılığı görmezden gelirseniz, madalyonun sadece bir yüzüne bakmış olursunuz.
Her Kıbrıs Türkü kendisine şu soruyu sormalı.
Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, iki ay önce Afrika Gazetesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapıldığı gibi hakaret içeren bir karikatür yayınlansa bizim buradaki tepkimiz ne olurdu?
“Soruşturuyoruz” diyen yargı, aylarca adım atmasa canımız sıkılmaz mıydı?
Askeriyle, canıyla, kanıyla, malıyla, parasıyla, her şeyiyle Kıbrıs Türkü’nün arkasında olan anavatanımız, Cumhurbaşkanı’na yapılan bu hakaret karşısında kendisini nasıl hisseder?
Burada o lidere gönül veren insanlar kendisini nasıl hisseder?
Lüften biraz empati yapalım.
Son olarak Afrika Gazetesi ve Meclis önündeki insanların tutuklu yargılanması meselesine gelince, bu karar kabul edilemez.
Adalet duygusunu yaralamıştır.
Sendikacıların Başbakanlık, Meclis ve Lefkoşa Türk Belediyesi önünde daha önce yaptığı eylemlere gösterilen hoşgörü, bu insanlara gösterilmezse, çifte standart olduğu düşünülür.
O zaman “Birliğe, beraberliğe, huzura ihtiyacımız var, birbirimiz ötekileştirmeyelim” sözleri havada boş laflar olarak kalır.
Bu toplumun da boş lafa karnı toktur. Bu böyle biline…
Bu haber 596 defa okunmuştur

:

:

:

: