27 – 28 Ocak

Kıbrıs Türk Halkının, Özgürlük , Egemenlik ve Bağımsızlığı için, Tarihinde ilk kez, İngiliz emperyalizmine karşı vermiş olduğu, ilk savaşımdır .
Kıbrıs Türk Halkının, Özgürlük , Egemenlik ve Bağımsızlığı için,
Tarihinde ilk kez, İngiliz emperyalizmine karşı vermiş olduğu, ilk savaşımdır .
Savaşımdır diyorum .
Çünkü, bu savaşımda, 7 şehit verdik .
Gerçi savaşlar, silah ve mühimmatla olur .
Bu savaşımda, Kıbrıs Türk Halkının elinde, silah yoktu .
Savaşacak, donanımı da yoktu .
Donanımı , Özgürlük , Bağımsızlık ve Egemenlik tutkusu ile, Türklük ateşi idi .
Karşı unsurda ise, her türlü savaş malzemesi ve silah vardı .
Gerek Birinci , gerekse de İkinci Dünya Savaşları arifesinde, Kıbrıs’ı Rum’a peşkeş çeken İngiliz sömürge idaresi karşısında, her zaman tepkisini koyan, Kıbrıs Türk Halkı. İngiliz Emperyalizmine karşı, maksadını anlatamamış veya anlattığını, İngilizler anlamak istememişti.
1955- 1 Nisan’ında kurulan EOKA terör örgütü, Adayı Enosis yapmak için, sadece İngilizleri değil . Kıbrıs Türk’lerini de, hedef almaya başlamıştı .
Bu durum karşısında, İngiliz sömürge idaresinin aldığı önlemleri, yetersiz bulan ve Adada, yalnız Rum varlığı değil, Türk varlığının da olduğunu göstermek . Adanın gerçek sahibinin, Kıbrıs Türk Halkı olduğunu kanıtlamak için. İngiliz sömürge idaresine karşı, tamamı ile
Barışçı bir uyarı yapmak gayesi ile, gösteri yürüyüşü yapmaya kalktı .
Vay . Sen misin, bunu yapan .
İngiliz emperyalizmi .
Çanakkale’nin ve Milli Kurtuluş savaşının rövanşını, Kıbrıs Türklerinden almaya kalktı .
Tüm savaş araç ve gereçleri ile, ellerinde sadece, Türk bayrakları ve pankartlar bulunan, TÜRK Halkına, saldırıya geçti .
5 Lefkoşa , 2 de Mağusa’da olmak üzere, Kıbrıs Türk Halkı. Bu adada Özgürce , Bağımsızca ve Egemence yaşayabilmek için, ilk şehitlerini verdi .
Tüm Adada, büyük bir infial ve İngiliz’e karşı bir nefret havası doğdu.
İngiliz sömürge idaresi, sıkı yönetim ilan etti .
Cenazelerin defnedilmesinde, Türk Halkının katılması istenmiyordu.
Bu ise, kabul edilmeyecek bir hareketti .
Cenazelerin, Kıbrıs Türk Halkının da katılacağı bir törenle defnedilmesine, İngiliz sömürge idaresi, bir türlü izin vermek istemedi.
Rahmetli Rauf Denktaş, bu sorumluluğu alarak. Cenaze töreninde, hiçbir taşkınlığın ve olayın çıkmayacağına dair, Kıbrıs Türkleri adına, kefil oldu .
İngiliz Sömürge İdaresi, bir günlüğüne, sıkı yönetimi kaldırmış ve normal olarak defin işlemlerinin yapılmasına, izin vermişti .
Cenazelerin defin günü, Lefkoşa’ya, on binlerce Türk akın etmiş ve cenazelerin defin törenine katılmıştı .
Tören, gayet soğukkanlılıkla yapılmış ve Kıbrıs Türk Halkı, tepkisini tek bir çıt çıkarmadan, sessizce ortaya koymuştu .
Cenazeye on binler katılmış, fakat tek bir ses çıkmıyordu .
On binlerin tepkisi, sessizliğe bürünmüştü .
Artık sessiz çoğunluk sahnedeydi ve kendi ciğerini, kendi yağıyla
kavurmaya karar vermişti .
Bu sessiz protesto ve tepki, İngiliz sömürge idaresinde, Kıbrıs Türkünün adada bir varlık olduğunu ve bu adada O’nun da hakkı bulunduğunun kabulünü doğurmuş ve Kıbrıs Türk’ü, İngiliz sömürge idaresi tarafından . Adada bir taraf olarak, Rumları değil, ayni zamanda, diğer taraf olarak, Kıbrıs Türklerinin kabulünü sağlamıştır .
Bu konuda Rahmetli Denktaş’ın ” Koloni İdaresinde Kıbrıs Türkleri “
adlı kitabından, bir alıntı yapmak istiyorum .
“Cenaze töreninden sonra, İngiliz sömürge idaresinin, Vali Yardımcısı yapılan ziyarette, bize şunları söylemişti . Size belki acı ve anlamsız gelecek, ancak sizin bilmenizde yarar vardır . Bu olaylar ve cenaze günü gösterdiğiniz soğukkanlılık ve disiplinle, Kıbrıs meselesinde bir sayfa açılmıştır . Kıbrıs’ta Türklerin, bu kadar hak iddia edeceklerini, bu güne kadar bilmiyorduk . Hükümet gerçekleri ilk defa görebilmiştir.”
Lefkoşa Polis Komutanı ise, şunları söylüyordu .
“Kortejin sessizliği, kararlılığı ve disiplinli hareketi. 48 saat süren kavgadan, çok daha korkunçtu . Vermek istediğiniz mesaj, emin olunuz ki anlaşılmıştır .”
27 – 28 Ocak ve şehit olanlar . Adada, Kıbrıs Türk Halkının, bir varlık olduğunu ve bu adanın sahiplerinden biri olduğu konusunun. İngiliz sömürge idaresi ve dünyaya kabul ettirildiği gündür .
Kıbrıs Türk Halkı, 7 şehidi ile, buna ilk kez mührünü basmış ve Özgürlük , Bağımsızlık ve Egemenlik yolunda, ince uzun bir yola, adım atmıştı .
Bu uğurda, canlarını veren ve şehitlik mertebesine erişen şehitlerimizi. Rahmet, Saygı ve Özlemle anıyorum .
Bu haber 252 defa okunmuştur

:

:

:

: