ÜLKE ONLARA EMANET

Kıbrıs Türk halkının, ara seçimler dahil 14’üncü kez sandığa gittiği 7 Ocak milletvekilliği seçiminin ardından dün Cumhurbaşkanı’nca onaylanan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığındaki yeni Bakanlar Kurulu’yla, siyasi tarihte yeni bir sayfa açıldı.
Kıbrıs Türk halkının, ara seçimler dahil 14’üncü kez sandığa gittiği 7 Ocak milletvekilliği seçiminin ardından dün Cumhurbaşkanı’nca onaylanan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığındaki yeni Bakanlar Kurulu’yla, siyasi tarihte yeni bir sayfa açıldı.

CTP, HP, TDP ve DP’nin ortaklığında kurulan kabinede, CTP’den 4, HP’den 3, TDP ve DP’den 2’şer bakan görev yapacak.

Hükümetin DP kanadındaki iki isim olan Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Nisan 2016’dan bugüne dek görev yapan UBP-DP koalisyonunda da bu makamlarda yer alıyordu.

Yeni koalisyonu oluşturan siyasi partilerin genel başkanlarının dördü de kabinede yer aldı. Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit siyasi hayatlarında ilk kez hükümette yer alırken, 28 yıllık milletvekili hayatı boyunca birçok kez bakanlık üstlenen Maliye Bakanı Serdar Denktaş da kabinenin en deneyimli ismi olarak yeni bir döneme başladı.

Kabineye 2 kadın bakana karşılık 9 erkek atandı.

EN GENÇ KADRO… YAŞ ORTALAMASI 48

Bakanlar Kurulu’nun en genç ismi, 16 Kasım 1981 doğumlu HP’li İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri. 36 yaşındaki Kadri’yi, ay farkıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğunu alan 4 Mart 1981 doğumlu TDP’li Zeki Çeler izliyor.

Yaş ortalamasının 48 olduğu yeni hükümette, siyasetin deneyimli isimlerinden DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da en yaşlı bakan sıfatını taşıyor. Denktaş’ı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevini üstlenen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit izliyor.

Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın hukukçu olduğu yeni hükümette işletme eğitimi almış 4 bakan bulunuyor.

Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in eğitimci/akademisyen sıfatları da var.

BAŞBAKAN YARDIMCI DOÇENT, BAŞBAKAN YARDIMCISI PROFESÖR, EĞİTİM BAKANI ÖĞRETMEN

1970 doğumlu Başbakan Tufan Erhürman hukukçu ve “yardımcı doçent” akademik ünvanını da taşıyor.

1973 doğumlu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay uluslararası ilişkiler alanında “profesör.”

1960 doğumlu Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, uzun yıllar öğretmenlik yapmış bir isim.

Eğitimci de olan bu üç isim, “hoca” sıfatlarıyla da tanınıyor.

Uzun yıllardır siyasette yer alan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, matbaacılık ve ekonomi eğitimi gördü.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri hukukçu.

1974 doğumlu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ekonomi ve işletme eğitimi aldı.

Daha önce Dışişleri Bakanlığı yapan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın atamasıyla Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak görev yapan 1967 doğumlu Özdil Nami ise bu kez “Ekonomi ve Enerji Bakanı” sıfatıyla kabinede görev aldı.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 1964 doğumlu ve İşletme Fakültesi mezunu.

2015-2016 Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı olarak kabinede görev alan 1973 doğumlu Erkut Şahali, yeni hükümette Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı sıfatını taşıyor. Şahali, iletişim eğitimi gördü.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, 1965 doğumlu ve diş hekimi.

Kabinenin en genç ikinci ismi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ise siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında eğitim aldı.

DIŞTAN ATANAN TEK BAKAN FİLİZ BESİM

Kabinenin Meclis dışından atanan tek bakanı, Sağlık Bakanlığı görevini üstlenen diş hekimi Filiz Besim oldu.

Besim, 7 Ocak seçimlerinde CTP’den Güzelyurt milletvekili adayı olmuş ancak seçimi kazanamamıştı.

11 İSİMDEN 6’SI LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ

Kabinedeki 11 isimden 6’sı olan Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Cemal Özyiğit, Serdar Denktaş, Tolga Atakan ve Özdil Nami Lefkoşa milletvekili.

Ayşegül Baybars Kadri, Fikri Ataoğlu ve Erkut Şahali, Gazimağusa; Zeki Çeler ise Girne milletvekili sıfatlarını taşıyor.

4 siyasi partinin ilk kez bir koalisyon oluşturmasıyla kurulan hükümet, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 27 milletvekiline sahip…

Yeni kabine milletvekillerinin bilgisine getirildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yeni kabinenin milletvekillerinin bilgisine getirilmesi amacıyla kısa süreli bir toplantı yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhuriyetçi Türk Partisi- Halkın Partisi-Toplumcu Demokrasi Partisi-Demokrat Parti Koalisyon Hükümeti Bakanlar Kurulu listesinin okunması gündemiyle 13.10’da Meclis Başkanı Hüseyin Angolemli başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu sabah onayladığı CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti Bakanlar Kurulu listesi okunarak milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

Bilgiye sunuşun ardından Genel Kurul’un dünkü toplantısı tamamlandı. Meclis’in bir sonraki birleşimi 5 Şubat’ta yapılacak.

HÜKÜMET PROGRAMI EN GEÇ BİR HAFTA İÇİNDE

Anayasa’nın 109. Maddesi’e göre, Bakanlar Kurulu’nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından, Cumhuriyet Meclisi’nde okunması gerekiyor.

Programın Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından sonra güvenoyuna başvurulur. Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlar ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra oylama yapılır.

Akıncı 4’lü bakanlar kurulu listesini onayladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyetçi Türk Partisi- Halkın Partisi-Toplumcu Demokrasi Partisi-Demokrat Parti Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu listesini onayladı.
Hükümeti kurma görevi alan CTP Genel Bakanı Tufan Erhürman, dün saat 09.00’da Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.

“HALKA VE ÜLKEYE HAYIRLI OLSUN”
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP-HP-TDP-DP Koalisyon hükümeti programı üzerindeki çalışmaların başladığını, yarın bakanlarla bir araya gelip çalışmayı birlikte yürüteceklerini belirtti.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti’nin Bakanlar Kurulu listesini sunan ve onay alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman çıkışta açıklama yaptı.
Yeni hükümetin halka ve ülkeye hayırlı olması temennisinde de bulunan Erhürman, 4 parti olarak sürdürdükleri koalisyon çalışmalarının hükümetin kurulmasıyla sonuçlandığını ifade etti.
Konuşması sonrasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tufan Erhürman, Özdil Nami’nin müzakerecilik görevinin devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bu konuyu uzun bir süre istişare ettiklerini, Nami’nin bu görevine devam etmeyeceğini söyledi.
Müzakerecilik görevine birini atayıp atamayacağı, yoksa sürecin gelişmesini bekleyip beklemeyeceğinin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın takdiri olduğunu söyleyen Erhürman, bakanlık göreviyle özel temsilcilik görevinin birlikte yürütülmesinin mümkün olmadığını, dolayısıyla Nami’nin bakanlık görevini yürüteceğini kaydetti.

HÜKÜMET PROGRAMI
Hükümet programının ne kadarının tamamlandığının sorulması üzerine ise Erhürman, hükümet programı üzerindeki çalışmaların başladığını, yarın itibarıyla bakanları bir araya getirerek, hükümet programı çalışmasını birlikte yürüteceklerini belirtti.
Bunun bir Bakanlar Kurulu toplantısı olmayacağına dikkat çeken Erhürman, bakanlık yapacak kişilerin hükümet programına katkılarının önemli olduğunu, o yüzden çalışmaları hızlandırmak için bakanların tam olarak netleşmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

YENİ KABİNE

Kabinede yer alan isimler şöyle:
Başbakan: Tufan Erhürman (CTP)
Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı: Kudret Özersay (HP)
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit (TDP)
Maliye Bakanı: Serdar Denktaş (DP)
İçişleri Bakanı: Ayşegül Baybars Kadri (HP)
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP)
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami (CTP)
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP)
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali (CTP)
Sağlık Bakanı Filiz Besim (CTP)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler (TDP)
Bu haber 279 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER