Rum Başkan Yeniden Nikos Anastasiadis

İkinci tur seçimlerinde Rum başkan Nikos Anastasiadis,%56 oy ile yeniden başkan seçildi. Bu seçimler ile ilgili birinci ve ikinci turlardaki çıkabilecek sonuçları ben önceden yazdım ve söyledim, hiç de yanılmadım çıkan sonuçlar beni doğruladı.

İkinci tur seçimlerinde Rum başkan Nikos Anastasiadis,%56 oy ile yeniden başkan seçildi. Bu seçimler ile ilgili birinci ve ikinci turlardaki çıkabilecek sonuçları ben önceden yazdım ve söyledim, hiç de yanılmadım çıkan sonuçlar beni doğruladı.
Rum tarafında DİSİ kökenli liderler iki kez olmak üzere, iki dönem başkanlık icra ettiler.

Makarios öldüğü zaman vekil olan DİKO başkanı Spiros Kiprianu başkan seçildi, iki dönem yaptı. Ondan sonra EDİ başaknı Yorgo Vasiliou, bir dönem yaptı. DİSİ başkanı Glafklos Kleridis, iki dönem başkan oldu, on yıl. Sonra DİKO başkanı Tasos Papadopoulos seçildi, bir dönem. AKEL GS Dimitris Hristofyas bir dönem. DİSİ başkanı Nikos Anastasiadis, bu gece ikinci kez seçildi.

İlk konuşmayı AKEL GS Anadreas Kiprianu yaptı, sonuçtan çok memnun olmadıklarını ancak ikici tura kalmakla ciddi bir mücadele verdiklerini söyledi, bundan sonrada ana muhalefet olarak çalışacaklarını söyledi. Çözüm için çalışacaklarını ülkenin “işgalden” kurtarılması için çalışacağını söyledi.

DİSİ başkanı Averof Neofitos, toplumu birleştirerek çalışacaklarını dile getirdi, çözüm için çalışacaklarını ve Kıbrıs’ı “işgalden” kurtarmak için çalışacağını.
Aday Stavros Malas, bu seçim sürecinde tüm AKEL üyelerine ve kendisine oy veren tüm vatandaşlara teşekkür ederek, Kıbrıs sorununda diğerleri gibi, “işgalden” kurtulmak için çalışacağını dile getirdi.

En son yeniden başkan seçilen Nikos Anastasiadis, konuştu. Tüm Kıbrıs Rum halkına teşekkür etti, bu seçimin kazananı ve kaybedeni yoktur dedi. Halkımız kazanmıştır, birlik mesajı verdi.

Kıbrıs sorununun çözümü için eskisi gibi çalışacağının sözünü verdi, “işgale” son vermek için mücadele vereceğini, vatanın birleştirilmesi ve en önemlisi çözümden sonra, yabancı ülkelerin garantörlüğüne son vereceğinin sözünü verdi. Bu söylediklerim sözümdür, artık yarın vardır önümüze bakarak birlik içerisinde çalışacağız.

Değerli okurlar Kıbrıs sorunu ile ilgili Rum liderlerin görüşleri farklı değildir, en önemli mesajları ise yarına bakalım önümüzde birlik içerisinde yapacağımız çok işimiz vardır mesajı önemli. Daha da önemli olan başkanlık sistemi olduğu için, beş yıllığına seçilen hükümet, istikrar sistemin kendi içinde var olmaktadır.
Bu haber 831 defa okunmuştur

:

:

:

: