Algı problemi...

Müzakere masasına müthiş hasar veren şu meşhur Enosis kararı nihayet çıktı.
Müzakere masasına müthiş hasar veren şu meşhur Enosis kararı nihayet çıktı. Rum Yüksek Mahkemesi, Güney Kıbrıs'taki okullarda kutlanacak anma günlerinin belirlenmesine ilişkin yetkinin Rum Meclisi'nden alınarak Eğitim Bakanlığı'na verilmesini öngören plebisit yasasını anayasaya uygun buldu.

Gerçi Rum basınındaki haberler Enosis kutlamasıyla ilgili yüksek mahkemenin bölündüğünü yazdı. Ama sonuçta yakan topu elinden Yüksek Mahkeme'ye atan Anastasiadis'in istediği oldu.

Çünkü bu karar nedeniyle köşeye sıkışan Rum lider, Enosis kutlamasıyla ilgili son kararın Rum Yüksek Mahkemesi tarafından verilmesini istemişti.

Sadece bu karar bile müzakere masasındaki anlaşmazlığın ne kadar derin olduğunu bize gösteriyor aslında.

Enosis plebisitiyle ilgili kararın mürekkebi kurumadan ikinci başkanlık döneminin ilk icraatı olarak müzakere masası için yeniden uğraş veren Anastasiadis, Akıncı'dan görüşme talep etmeye hazırlanıyor.

Rum basınına yaptığı açıklamada, 'Bir tarafın güvenliği diğer taraf için tehdit teşkil etmemeli' diyen Anastasiadis, 'Türkiye'nin garantörlük ve müdahale hakları ile bir miktar Türk askerinin kalıcı varlığı Kıbrıs Rum toplumu için kesinlikle bir tehdittir' ifadesini kullandı.

Ama tüm bunların yanında 'biz bir ara adayı Yunanistan'a bağlamak istedik, gördüğümüz o Enosis rüyasını bugün okullarımızda çocuklarımıza da öğretmek istiyoruz. Kıbrıs Türk toplumu acaba bunu geleceği için tehdit olarak algılar mı' diye düşünmeyi akıl etmiyor.

Daha doğrusu bu özeleştiri işine gelmiyor.

Siz okullarda Enosis kutlaması yaparken, bizim tehdit edildiğimiz duygusu yaşamımızı anlamsız buluyorsunuz. Ama 'Türk askerinin adadaki varlığı bizim en doğal güvenlik ihtiyacımızdır' dediğimizde tehdit algılıyorsunuz öyle mi?

Eğer böyleyse şu kesin. Birimizin algı problemi var.

O halde bizim bu müzakere masasında hiçbir şeyi görüşmeden en önce bu algı problemini halletmemiz gerekiyor.

Çünkü bu algıyla değil çözüm, bir adım bile atmak mümkün değildir. Kıbrıs Türk Tarafının zaman zaman 'Rum tarafında zihniyet değişmeli' diye özetlediği bu tutum değişmezse, merakla beklenen o müzakere masası kurulsa bile, kurulmasıyla dağılması bir olur.

İşte Rum Sözcü Hristodulidis'in sözünü ettiği 'Olumlu sonuç için yaratılması istenen koşullar' da ancak bu algıların düzeltilmesiyle sağlanır.

Ama hala Akıncı'nın açıklamalarını 'saldırgan' kendilerini ise adeta 'Barış Güvercini' gören Rum yönetimi ile bu ne derecede sağlanır?

Bunu çok değil, en çok gelecek ay sonuna kadar oluşturulacak yeni müzakere masasında yaşayarak hep birlikte göreceğiz.
Bu haber 500 defa okunmuştur

:

:

:

: