Küba, Kıbrıs'ın dış müdahale olmadan bir ulus olma hakkını savunuyor

Çarşamba günü gerçekleştirilen bir etkinlikte Nikos Anastasiades'e güven mektubunu sunan Küba'nın yeni Kıbrıs Büyükelçisi Omar Leyva Rafull, ülkesinin, Kıbrıs'ın birlikte yaşama değerlerini teşvik etme, entegrasyon, barış dolu bir gelecek elde etme çabaları ve dış müdahaleler olmadan bir ulus olma hakkını savunmaya devam edeceğini vurguladı.
Büyükelçi, “Küba ile (Güney) Kıbrıs arasındaki coğrafi mesafeye rağmen insanlarımız birbirine çok yakın hissediyor ve bugün ülkemizin daha adil ve eşit bir dünya için mücadele devam etmesini kolaylaştıracak pek çok neden var” dedi.

“Kıbrıs, çok saygı ve hayranlık duyduğumuz bir ülkedir ve elimizi nazik ve destekleyici halkına uzatıyoruz”.

Küba Büyükelçisi, ABD hükümetinin Küba’ya karşı koyduğu ekonomik, mali ve ticari ambargonun kaldırılması yönünde 26 kez arka arkaya talep edilen kararın onaylanmasında Güney Kıbrıs hükümeti ve halkının desteklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi.

Küba ile AB arasında işbirliği konusunda ilk siyasi diyalog anlaşmasına da değinen Büyükelçi “ülkelerimiz ve halkımızın arasındaki tarihi bağlar ve dayanışma nedeniyle, 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bunu kabul eden ilk AB üyelerinden birisi olacağına inanıyoruz” dedi.

Anastasiades ise kendi tarafından “AB üyesi bir ülke olarak, Küba-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi yönünde Kıbrıs’ın çalışmaya devam edeceği” güvencesi verdi ve Güney Kıbrıs'ın Aralık 2016’de, şu an onay sürecinde bulunan Küba ile AB arasında Siyasi Diyalog ve İşbirliği anlaşmasını imzalattığını” hatırlattı.

Anastasiadis ayrıca Rafull’u Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasıyla ilgili son gelişmeler konusunda bilgilendirdi.

Kıbrıs’ta iş ortamının güçlendirilmesi yönünde yapılan çabalara da değinen Anastasiadis “Kıbrıs’ın uluslararası işletmeler için rekabetli bir merkez olduğunu, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya pazarlarına bir platform olarak erişim olanağı sunduğunu” vurguladı.
Bu haber 55 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER